Bitcoin’in 11. yaşında, thermocap’i 15 milyar dolara ulaştı

Bitcoin (BTC) madencilerinin ağı koruma karşılığında kazandığı toplam rakam bu ay ortası itibariyle 15 milyar doları buldu.

Bitcoin (BTC) madencilerinin ağı koruma karşılığında kazandığı toplam rakam bu ay ortası itibariyle 15 milyar doları buldu.

Bitcoin ağı 15 milyar dolar ödedi

Data ve istatistik kaynağı Coinmetrics’in ön plana çıkardığı bilgiye göre; Bitcoin‘in doğum yılı olan 2009’dan bu yana madenciler toplam 15 milyar dolara yakın bir ücret kazandılar.

Termo-kapitalizasyon olarak da bilinen bu ölçüme göre rakama, blokları onaylama karşılığında kazanılan yeni Bitcoin’lerin yanında işlem ücretleri de dahil edildi. Thermo-cap’in büyük bölümü ise blok ödüllerinden oluşuyor. Ayrıca bu hafta işlem ücretleri 1 milyar dolar barajını da aştı.

Bitcoin whitepaper’ının 11. yılı

Bitcoin’in doğum günü olarak kutlanan 31 Ekim 2008’de yayınlanan Bitcoin whitepaper’ı, 11. yılı doldurdu.

11 yıl önce  Satoshi Nakomoto olarak bilinen Bitcoin yaratıcısı, merkeziyetsiz ve eşler arası çalışacak elektronik parasını duyurduğu e-postasıyla, kripto para devrimini başlattı.

Madenciler bir kahve fiyatına milyarları hareket ettiriyor

Hem Bitcoin ücretleri hem de blok ödülleri zamanla düşüyor. Blok ödülleri belli aralıklarla düşerken, ücretler ise serbest piyasa şartlarında belirleniyor. Bu da dalgalanmaların oluşmasına sebep olabiliyor.

Coin Metrics’ten verilen bilgiye göre; 31 Ocak 2018’de, BTC ücretleri toplam madenci gelirinin yaklaşık % 12’sini oluşturdu (blok ödülleri kalan % 88’i oluşturdu).

Şirket notunda şu bilgiyi verdi:

“Bunun anlamı, Şubat 2018’den bu yana BTC kümülatif ücretlerinin, kümülatif blok ödülleri kadar hızlı büyümediğidir.”

2019’da Bitcoin fiyatı doğumundan bu yana en yüksek fiyatlardan birine sahip olmasına rağmen ortalama işlem ücreti önemli ölçüde azaldı. Daha önce Eylül ayında, 1 milyar dolarlık BTC hareketi için ödenen işlem ücreti 700 dolardı. Bu da normal bir ücretin yaklaşık 20 katı. Bu ayın başında ise bir başka 1 milyar dolarlık transfer için 4 dolar ödendi.

Öte yandan Ethereum ağının da yakın zamanda kümülatif işlem gelirinde 250 milyon doları geçmesi bekleniyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’in 11. yaşında, thermocap’i 15 milyar dolara ulaştı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...