Bitcoin’le Alışverişi Kolaylaştırmak İçin Yeni Plan

Bitcoin ölçeklendirme çözümü Lightning Network (LN) kullanıcı arayüzü bakımından henüz yeterince gelişmedi. Geliştiriciler kullanımı kolaylaştırmak için çalışıyor. Yakın zamanda Lightning Network’u daha kolay bir ödeme sistemi haline getirebilecek yeni bir tasarı teklif edildi.

Ödeme sisteminin geliştirilmesine yönelik sistem NFC (yakın alan iletişimi) kullanıcıya akıllı telefonunu ödeme aracına yaklaştırarak ödeme yapma imkanı sunuyor. Bitcoin açısından bu fikir yeni sayılmaz. Asya ve Avrupa’da NFC tabanlı sisteme sahip içine çip yerleştirilmiş kartlar bulunuyor. Ancak ABD NFC teknolojisi bakımından diğer yerlere göre geride kalmış görünüyor.

Geliştirici Igor Cota Presto adını verdiği sistem sayesinde NFC’yi LN ile birlikte kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.  Cota NFC kullanan lightning cüzdanlar hakkında şöyle konuştu:

‘’Ödemelerimi zaman kaybetmeden yapabilmeliyiz. Avrupa’da kullanılan temassız kartlar gibi; ödeme aracına yaklaşıyoruz ve ödeme tamam! Ayrıca herhangi bir bilgisayarı basitçe USB flaş bellek ile lightning ödeme alma aracına çevirebilen sistemin ilk denemeleri başarılı oldu.’’

QR Kodların Yerini Alabilir Mi?

Cota’nın teklifi başarılı bulunursa standartların değiştirilmesi ve bütün lightning programlarına uyum sağlaması gerekiyor. Birçok Bitcoin ödeme eklentisi sadece QR kodları kullanmaya yönelik. Ancak Presto QR kodları ve NFC’yi aynı anda destekleyebilir. QR kodlar hakkında Cota şunları ifade etti:

‘’QR kodlarını kullanması birazcık zahmetli, aynı zamanda ara sıra hantal olabiliyor. Özellikle fazla bilgi içeriyorsa durum kötüleşiyor. Bu yüzden satıcılar QR kodlarının içine birçok bilgiyi sıkıştıramıyorlar. NFC’nin böyle bir sorunu yok. Satıcı cihazı hesabı HTML olarak yollayacak; toplam alış veriş tutarı, vergiler, belki mekanın logosu ve gelecekte kullanılmak üzere yaratılmış indirim kuponu tek bir seferde elimizde olacak. Bu sayede tüketici harcama alışkanlıklarını daha kolay takip edebilir. Bir cüzdan hayal edin geçen ay tavuk dönere ne kadar para harcadığınızı size gösterebiliyor! ’’

Şimşek Çakması

Hepsinden önce Cota NFC eklentisini LN geliştiricilerinin bütün eklentiler uyumlu çalışsın diye belirlediği standartlara uydurması gerekiyor. Bu standartlara BOLTS adı veriliyor. Cota NFC’nin BOLT 11 sürümüyle birlikte fatura görüntülemeye de sahip olabileceğini düşünüyor. Fakat şimdilik BOLT 11 QR kodlar için bu olanağı sağlıyor.

Bazı geliştiriciler ödeme sistemlerinin Cota’nın tasarısına doğru evirileceğini kabul etse de, henüz bütün standartlara uyum sağlamasının erken olduğunu düşünüyor. Örneğin lightning ödeme alabilen mağazaların yaygınlaşması biraz zaman alabilir.  Yine de Cota projesini geliştirmeye devam edeceğini ve Presto’nun arayüzünün yakın zamanda tamamlanacağını ifade etti. Cota projesi tam anlamıyla bittiği zaman LN geliştiricilerine tekrar başvuracağını belirtti.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’le Alışverişi Kolaylaştırmak İçin Yeni Plan”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...