Bitfinex’teki Ether’ler (ETH) Bitcoin’i (BTC) ikiye katladı

Bitfinex’te bulunan Ether’lerin (ETH) dolar cinsinden değeri, 2020’nin başından bu yana Bitcoin’i (BTC) ikiye katladı. Bitcoin bakiyesinde ise yüzde 65 düşüş yaşandı.

En büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’in kripto para cüzdanlarında son dönemde dikkat çekici bir eğilim var.

Borsanın cüzdanlarında saklanan Bitcoin’lerin dolar cinsinden değeri, yıl başında 1 milyar 590 milyon dolardı. Aradan geçen yaklaşık 5 ayda bu miktar 570 milyon dolara geriledi. Yani ilk 6 ayda Bitfinex’te bulundurulan Bitcoin’ler, 1 milyar dolar eridi.

Öte yandan Ethereum’da (ETH) ise bunun tam zıttı bir eğilim vardı. 2020’nin ilk günü 310 milyon dolar olarak ölçülen ETH bakiyesi, yakın zamanda üç kat artışla neredeyse 1 milyar dolara ulaştı. Bunda ETH’nin son 6 ayda yüzde 75 oranında değer kazanmasının etkisi de büyük.

Bu yıl ETH cüzdanlarındaki büyümeye paralel olarak Bitfinex’te Ethereum uzun (long) pozisyonları da çarpıcı bir artış gördü. 6 ay önce long tarafında 500 bin civarında olan Ethereum kontratları, bugün itibari ile 1 milyon 772 bin. Kontratların toplam değeri, 400 milyon dolar ediyor. Bu, Bitfinex trader’larının ETH’nin fiyatının geleceği konusunda iyimser düşündüklerini gösteriyor.

Bilindiği üzere, 2020 yılı Ethereum için önemli bir yıl. Piyasa değeri ile Bitcoin’in ardından en büyük kripto para olan Ether, Proof-of-Work (PoW) siseminden Proof-of-Stake’e (PoS) geçiş yapacak. Bu geçiş, Ethereum 2.0 olarak adlandırılan geniş bir güncelleme kapsamında gerçekleştirilecek. Ethereum 2.0 ile beraber, Ethereum’un saniyede yapabileceği işlem sayısının 2000’lere ulaşacağı söyleniyor. Şu anda Ethereum saniyede 15 işlem yapabiliyor. Öte yandan Proof-of-Stake’e geçişten sonra yatırımcılar, ellerindeki ETH ile faiz getirisi elde edebilecekler. Bunun yatırımcıları ETH’yi tutmaya teşvik edeceği ve piyasadaki arzda azalma olacağı düşünülüyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitfinex’teki Ether’ler (ETH) Bitcoin’i (BTC) ikiye katladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...