Bu hafta iki altcoin’de halving (yarılanma) var

Bu hafta hem Zcoin (XZC) hem de Callisto’da (CLO) halving, yani blok ödülü yarılanması gerçekleşecek. XZC halving’ine birkaç saat kalırken CLO halving’i ise 6 gün sonra.

2020 yılı adeta halving yılı oldu. Önce Bitcoin Cash, sonra Bitcoin derken art arda çok sayıda kripto parada blok ödülleri yarılandı veya önemli ölçüde azaltıldı.

Halving nedir?

Bu hafta ise iki altcoin’de halving yaşanacak. Bunlardan ilki gizlilik odaklı bir kripto para olan Zcoin’de (XCZ). XZC’de blok ödülleri, akşam TSİ 23.00 civarı 25 XZC’den 12.5 XZC’ye indirilecek. Halving sonrası, madencilik ödülünün yarı yarıya düşmesinin yanı sıra dağılımı da değişecek. Halving öncesi, blok ödülünün yüzde 56’sı madencilere giderken halving sonrası bu oran yüzde 50 olacak. Ayrıca geliştirme fonunun payı da yüzde 6’dan yüzde 15’e çıkacak.

Zcoin (XZC), 2016 yılının Eylül ayında piyasaya çıkan açık kaynak, gizlilik odaklı bir kripto para.

Halving için geri sayımda olan bir diğer kripto para ise 2018 yılında Ethereum Classic’den çatallanarak oluşturulan Callisto’da (CLO) blok ödülleri, tahmini olarak 20 Eylül’de 129 CLO’dan 77 CLO’ya indirilecek. XCZ’den farklı olarak CLO’da blok ödülü yarılanması her yıl gerçekleşiyor. Piyasaya çıktığı ilk dönemde 20 milyon dolarlık bir piyasa değeri elde eden CLO, bugün 1.4 milyon dolarda. Kripto para, önde gelen borsalardan Bitfinex’te de listeleniyor.

Bu iki altcoin’deki halving’den sonra ise Kasım ayında Zcash (ZEC) ve Aralık ayında Horizen’de (ZEN) halving yaşanacak. XZC gibi gizlilik odaklı kripto paralar olan ZEC’de blok ödülleri 5’ten 2.5’e ZEN’de de 7.5’tan 3.75’e inecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bu hafta iki altcoin’de halving (yarılanma) var”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...