Bu Hafta Takip Edilesi 7 Altcoin

Kripto para piyasası, haziranın ikinci haftasına 1.7 trilyon dolarlık değer ile giriş yaptı. 19 Mayıs’taki büyük düşüş sırasında 2 trilyon dolar barajının altına inen piyasa, o tarihten beri bu seviyeleri görebilmiş değil.

Bitcoin’in piyasadaki payına işaret eden dominans oranı, bu düşüş öncesinde %42’nin altına gerilemiş, düşüşten sonraki birkaç gün içinde ise %47’nin üstüne kadar çıkmıştı. Pazartesi günkü verilere göre ise Bitcoin’in dominansı yeniden %41,6 seviyelerine çekilmiş durumda.

Bitcoin ile altcoinler arasındaki dinamiğin ve genel olarak piyasanın bu hafta boyunca nasıl şekilleneceği bilinmese de; bu hafta Ethereum, Ripple, Polkadot, Tron, PancakeSwap, Zcash ve NEXO ile ilgili bazı haberler, takip etmeye değer olabilir.

Ethereum (ETH)

 • Bu haftaki haber: Ethereum geliştiricileri, Londra adlı hard fork’u 9 Haziran’da Ropsten adlı test ağında hayata geçirecekler.

 • Neden takip edilesi: Londra paketi içerisinde EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541, EIP-3554 gibi tasarılar barındırıyor. Fakat bu güncellemeyle birlikte gelmesi en çok beklenen şey, EIP-1559 olsa gerek. Ethereum’daki gaz mekanizmasında köklü bir değişikliğe yol açacak bu tasarı, sırasıyla Ropsten, Goerli ve Rinkeby ağlarında test edilecek. Mainnet’e geçiş için, gözler temmuza dönmüş durumda.

Ripple (XRP)

 • Bu haftaki haber: Ripple’ın avukatları, SEC’nin mahkemede bulunduğu taleple ilgili yanıtlarını en geç 9 Haziran Çarşamba gününe kadar sunmuş olacaklar.

 • Neden takip edilesi: SEC, bu ayın başında Hakim Sarah Netburn’e gönderdiği belgede duruşma öncesindeki delil keşif sürecinin 60 günlüğüne uzatılması için talepte bulundu. SEC avukatları delil keşfinin 31 Ağustos’ta; bu delillerin incelenmesinin 15 Ekim’de sonlanmasını istiyor ve bunun duruşmayı uzatmayacağını söylüyorlar. Ripple, SEC’nin talebi hakkındaki görüşlerini bu hafta içinde bildirmiş olacak.

Polkadot (DOT)

 • Bu haftaki haber: Polkadot, 10 Haziran’da Türkiye saati ile 19:00’da non-fungible tokenlar (NFT) ile ilgili bir panel düzenleyecek.

 • Neden takip edilesi: Perşembe günkü panelde Enjin’in kurucusu ve CTO’su Witek Radomski gibi isimler konuşuyor olacak. Etkinlikte NFT’lerin öneminden,

Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT)

 • Bu haftaki haber: APENFT Foundation, Tron ekosistemindeki kullanıcılara hitap edebilmek için TRON ağında TRC20-BTC, TRC20-ETH, TRC20-TUSD, TRX, BTT ve JST tokenı olanlara APENFT (NFT) airdrop’layacak.

 • Neden takip edilesi: APENFT Foundation, toplam APENFT arzının %5’ini toplamda 2 yıllık bir zaman dilimi içerisinde Tron topluluğuna dağıtmış olmayı planlıyor. Bunun %1’i 10 Haziran’da Türkiye saatiyle 15:00’te alınacak snapshotta; kalan %4’lük kısmı gelecek 24 ay boyunca aylık olacak şekilde dağıtılacak.

PancakeSwap (CAKE) ve Automata (ATA)

 • Bu haftaki haber: PancakeSwap, Automata’nın tokenı ATA için kurduğu havuzu bugün saat 10:00 itibarıyla açtı.

 • Neden takip edilesi: 6 Ağustos’a kadar açık kalacak havuzda, toplam 3 milyon tane ATA dağıtılacak. Binance, ATA’yı bugün saat 09:00’da Innovation Zone’da listeledi.

Zcash (ZEC)

 • Bu haftaki haber: Zcash Foundation, 8-9 Haziran tarihlerinde yıllık olarak gerçekleştirdiği Zcon konferansını düzenleyecek.

 • Neden takip edilesi: Önceden kayıt yaptırılabilen konferansın ilk oturumu Türkiye saatiyle 17:00’de başlayacak ve hem YouTube’da hem Discord’da anlık olarak yayınlanacak. Bu yılki teması “Sonuna kadar gizlilik” olan konferansın ilk gününde Zcash ekosisteminde olup bitenler, ikinci gününde ise gizlilik alanında yapılan çalışmalara (zero-knowledge proof, interoperability, network gizliliği gibi alanlarda yapılan güncel çalışmalar) değinilecek.

NEXO (NEXO)

 • Bu haftaki haber: Nexo, bugün şu ana kadarki ilk idari oylamasını düzenlemeye başlayacak.

 • Neden takip edilesi: Oylamada, NEXO sahiplerine günlük olarak faiz dağıtılıp dağıtılmayacağı belirlenecek. Nexo tarafından yapılan açıklamaya göre oylama kabul edilirse token sahiplerine yılda %12’ye varan faiz oranları sunulabilecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bu Hafta Takip Edilesi 7 Altcoin”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...