Bulgaristan devletinin Bitcoin varlığı altın rezervlerini geçti

2017’de düzenlediği operasyonla organize bir suç örgütünden 213,519 BTC ele geçiren Bulgaristan, tarihte bir ilki gerçekleştirdi. Bu BTC’lerin şu anki değeri yaklaşık 2 milyar dolar ve bu miktar, ülkenin 1.8 milyar dolar değerindeki 40.4 tonluk altın rezervinden daha fazla.

Tarihte ilk defa bir ulus devletin Bitcoin varlıkları altın rezervlerini geçti ve bu devlet Bulgaristan.

Şu anda yaklaşık değeri 2 milyar dolar olan 200 binden fazla Bitcoin’i olduğuna inanılan Bulgaristan, 1.8 milyar dolar değerinde 40.4 tonluk bir altın rezervine sahip.

Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi’nin (SELEC) Mayıs 2017’de yaptığı bir basın açıklamasında, o zamanki değeri 500 milyon dolar olan 200 binden fazla Bitcoin’in Bulgaristan hükümeti tarafından bulunduğu açıklanmıştı.

Yine açıklamanın devamında, SELEC’in desteğiyle Bulgaristan makamlarının bu ortak soruşturmayı başarıyla tamamladığı belirtilmişti.

200,000 BTC’lik operasyon

Makedonya, Yunanistan, Romanya ve Sırbistan’da bağlantıları olan Bulgar vatandaşlarından oluşan organize bir suç örgütü, bu ülkelerdeki kötü niyetli gümrük memurlarıyla iletişime geçiyor ve memurların gümrük sistemlerine bir virüs yolluyorlardı. Virüs sisteme girdikten sonra, suçlular uzaktan pek çok taşıma işlemini gerçekleştiriyor ve gümrük sistemlerinde bu taşıma işlemleri “kontrol edildi – geçti” şeklinde kayda geçiyordu.

Bu ağı tespit eden Bulgar makamları daha sonra 100’den fazla adreste arama yaptılar. Bu operasyonlar sırasında ekipman, iletişim araçları, bilgisayarlar, tabletler, banka dökümanları gibi şeylerin yanı sıra büyük miktarda paraya da el kondu.

Daha sonradan bu organize suç örgütü yasa dışı faaliyetlerden elde ettiği parayı takip edilmesi zor olduğu için Bitcoin’e yatırdığı ve yaklaşık 200,000 BTC’leri olduğu anlaşıldı. O sıralarda 1 BTC’nin fiyatı 2,354$ idi.

Bulgar yetkilileri operasyondan sonra bu Bitcoin’leri nasıl keşfettiğine dair bir bilgi vermese de operasyonla ilgili bazı görüntüler paylaşmışlardı. Ayrıca, operasyonla ilgili raporlarda tam olarak 213,519 BTC ele geçirildiği belirtilmişti. O zamanki değeri yaklaşık yarım milyar dolar olan bu BTC’lerin şu anki değeri yaklaşık 2 milyar dolar ve bu miktar ülkenin altın rezervlerinin değerinden daha fazla.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bulgaristan devletinin Bitcoin varlığı altın rezervlerini geçti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...