Büyük Bitcoin borsasının sorumsuzluğu pahalıya mâl oldu

Büyük kripto para borsalarından biri olan HitBTC’nin sorumsuzluğu, kullanıcıların binlerce dolar değerinde kripto para kaybetmesine neden oldu.

CCN’de yer alan habere göre en büyük kripto para borsalarından biri olan HitBTC’nin adı skandallarla anılmaya devam ediyor.

Bu ayın başlarında Ethereum tabanlı bir token olan Maximine (MXM), yüzde 100’ün üzerinde değer kazandı. Bu, MXM token’larının yeni bir akıllı sözleşme ile değişmesi sırasında geldi. Eski token sahiplerinin token’larının yenileriyle değiştirilmesi gerekiyordu ve bunun için kripto para borsalarına tuttukları miktara göre gönderim yapıldı.

Maximine, yeni MXM token’larını HitBTC’ye gönderdiklerini fakat borsanın yapması gerekeni yerine getirmediğini açıkladı. Bu durum, iddia edilene göre HitBTC kullanıcılarının büyük kayıplarıyla sonuçlandı.

MXM’nin ay başındaki ani yükselişinde HitBTC, MXM piyasalarını kapattı. Bunun üzerine işlem yapmaya devam edebilmek için tek bir seçenek kaldı: parayı çekme ve Coinbene gibi başka bir platformda işlem yapma. Ancak kullanıcıların elindeki token’lar eskiydi ve artık geçerli değildi. HitBTC, kullanıcıların para çekme isteği üzerine eski MXM’leri gönderdi. Yeni MXM’ler ise HitBTC’nin cüzdanlarında kaldı. Blok zinciri verilerine göz atıldığında HitBTC’nin gerçekten Maximine’dan 280,000 MXM aldığı görülüyor.

Yine blok zinciri verilerine bakıldığında token takasından bu yana HitBTC’den eski sözleşmeye tabi çok sayıda para çekme işlemi yapıldığı anlaşılıyor. Bu işlemlerden birinde son boğa koşusunun zirvesinde 7000 dolar değerinde olan (transfer sırasında) 50,000 MXM taşındı.

Token takası gerçekleştirildiğinden beri HitBTC, müşterilerine ait eski sözleşmeye bağlı ve artık tamamen geçersiz 140,000 MXM’den fazla transfer yaptı. Bunların tamamı şu anda yaklaşık 8000 dolar etse de ay başında 20,000 dolar değerindeydi.

CoinMarketCap’in verilerine göre, HitBTC’de son 24 saatte yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmine ulaşıldı.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Büyük Bitcoin borsasının sorumsuzluğu pahalıya mâl oldu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...