Cardano Kısa Sürede Neden Yükseldi?

ADA kısa süre içinde büyük bir artış kaydetti ve 6. sıraya yükseldi.

Cardano’nun (ADA) fiyatı iki haftadan kısa sürede 0.074 dolardan 0.137 dolara yükseldi. ADA bu fiyat hareket ile piyasa hacmi bakımından en büyük altıncı kripto para birimi Bitcoin SV’yi yerinden ederek 6. sıraya yerleşti. Yapılan açıklamalara göre ADA’nın kısa süredeki büyümesini 3 etken etkiledi: Potansiyel katalizörler, yeni Shelley yükseltmesi, uygun piyasa yapısı ve merkezi olmayan finans (DeFi) pazarının hızlı büyümesi.

Shelley Yükseltmesi

1 Temmuz’da Shelley yükseltme bileşenleri ile bir node ana ağa yerleştirildi. Ayın sonunda 29 Temmuz’da değişiklikler Cardano’nun ağında bir hardfork ile uygulanacak. Yeni Shelley yükseltmesi, staking sistemi nedeniyle ADA fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Cardano, bir proof-of-stake projesi olarak karşımıza çıkıyor. Yani ağda madenciler yer almıyor ve node çalıştıran kullanıcılar ADA’yı koruyor. Buna karşılık kullanıcılar, Cardano’nun ödül sisteminden yararlanıyor.

ADA’nın Shelley güncellemesinin yol haritasında, “Shelley’nin bir delegasyon ve teşvik programı, ödül havuzları ve benimsenmesini sağlayacak bir ödül sistemi” sunacağı ifade ediliyor. Bunun yanında Shelley ile Cardano’nun diğer Blockhain’lerden 50-100 kat daha merkezsiz olmasını beklediklerini de dile getiriyorlar.

Piyasa Yapısı ve DeFi

Ağustos 2018’den bu yana 0.107 dolar seviyesi, ADA için güçlü bir direnç seviyesi olarak hareket ediyor. Eylül 2018 ve Haziran 2019’daki denemelerde bu seviyede karşılaşılan reddetme büyük satış baskısı ile sonuçlanmıştı. Ayrıca ADA Mart ayında bu seviyeyi geçmeye çalıştığında da yaşanan reddetme ile %71 oranında düşüş yaşamıştı.

Bunların yanında temelde Ethereum’a dayanan DeFi piyasasında yaşanan büyük artış da ADA fiyatını etkileyen son etmen olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda paylaşılan bir tweet’te Cardano‘nun kurucusu Charles Hoskinson, Cardano‘nun yakında DeFi alanında önemli bir oyuncu olabileceğini dile getirmişti. ADA şimdiden bundan faydalanmaya başlamış gibi görünüyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Cardano Kısa Sürede Neden Yükseldi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...