Chainalysis uyardı: BitMEX, şu anda yüksek risk taşıyor

Ünlü kripto para araştırma firması Chainalysis, müşterilerini BitMEX konusunda uyardı. Firma, ünlü kaldıraçlı işlem platformunu yüksek risk bölgesine aldı.

5 Ekim’de devlet kurumlarını, bankaları ve borsaları içeren müşterileriyle iletişime geçen Chainalysis, BitMEX’i 13 Ekim’den itibaren “yüksek riskli bir borsa” olarak kabul edeceğini bildirdi.

Şirketin KYT adı verilen işlem izleme mekanizmasını kullananlar artık sistemde, hem gelecek hem de geçmiş transferleri için BitMEX uyarıları alacaklar.

Chainalysis’in bu hamlesinin, ABD Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeşi İşlemler Komisyonu’nun 1 Ekim’de BitMEX ve onun yöneticilerine olan operasyonundan sonra gelmesi de dikkat çekti. CEO Arthur Hayes ve diğer yöneticiler kara para aklamayı önleme ve KYC (Müşterini Tanı) kanununa uymamakla suçlanıyor.

Chainalysis’in müşterileriyle paylaştığı e-posta’da şu ifadeler yer aldı:

“1 Ekim ve sonrasında gerçekleşen tüm transferler yüksek risk grubunda kabul edilecektir. Uyumluluk ekibi hem eski hem de gelecekteki transferlere bakarak kullanıcılarımızı uyaracaktır. Binlerce eski işlem olmasından ötürü bu işlemi karmaşa çıkmaması için bölüm bölüm yapmakta fayda görüyoruz”

The Block’a konuşan Chainalysis’ten bir yetkili ise müşterilerin risk alıp almamalarının kendi kararları olduğunu ancak firmanın görevinin de onları her türlü riskten korumak olduğunu belirtti.

Londra merkezli bir kripto para borsası olan LMAX Group CEO’su David Mercer, Chainalysis’in bu hamlesinin zincirleme etkisi olacağına inandığını söyledi:

“Orada ticaret yapmaya devam etmek isteyen önemli bir kurum göremiyorum.”

Öte yandan ABD hükumetinin suçlamalarının ardından borsadan çıkışlar gerçekleşiyor gibi görünüyor. Arcane Research’ten alınan veriler, BitMEX Bitcoin türevleri piyasasındaki açık pozisyon sayısının 2 Ekim’e kadar %16 düştüğünü gösterdi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Chainalysis uyardı: BitMEX, şu anda yüksek risk taşıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...