Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Spekülatif Araçlar Haline Geldi

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, Bitcoin (BTC) ve stablecoinlerin “spekülatif birer araç” haline geldiğini belirtti.

Fan Yifei, perşembe sabahı Devlet Konseyi politikalarıyla ilgili düzenlenen basın konferansında dijital paraların özel dijital paralar ve dijital merkez bankası paraları şeklinde ikiye ayrıldığını, Bitcoin ve stablecoin gibi özel dijital paraların finansal güvenlik ve sosyal istikrar açısından risk teşkil ettiğini söyledi.

Ticari kuruluşlarca üretilebilen ve şart olmamakla birlikte, değeri geleneksel bir varlığa birebir oranında sabitlenebilen stablecoinler hakkında konuşan Merkez Bankası Yardımcısı, bunların “uluslararası para, ödeme ve mutabakat sistemleri için” sorun doğurabileceğini ve bu konuda “kaygılı olduklarını” açıkladı.

Özel dijital paralara karşı bu kaygılardan ötürü “bazı önlemler almak durumunda kaldıklarını” belirten Fan Yifei, bu konuda gözlemler ve incelemeler yapmayı sürdürdüklerini ekledi. Çin Merkez Bankası, bu hafta içerisinde Pekin’deki bir yazılım şirketini, kripto para işlemleri için gerekli altyapıyı sağladığı gerekçesiyle kapatma kararı almıştı.

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, kendi geliştirdikleri dijital yuan projesine ilişkin de kaygılarının olduğunu belirterek, “Dijital merkez bankası paraları finansal aracıları ortadan kaldıracak mı, para politikasını zayıflatacak mı, banka hücumuna yol açacak mı? gibi konular, tartışmalı.” açıklamasında bulundu. Bunun için test çalışmalarını sürdürdüklerini belirten isim, bir sonraki büyük çaplı pilot çalışmasının Pekin Olimpiyatlarında gerçekleşeceğini söyledi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Spekülatif Araçlar Haline Geldi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...