Çin’de 14 milyon dolarlık dijital yuan airdrop’u

Tüm dünyada CBDC, yani merkez bankası dijital para birimi testleri son sürat devam ediyor. Bu zamanda kadar bazı bölgelerde dijital para testlerini yapan Çin, bir başka bölgede yeni bir deneme süreci daha başlatıyor.

Çin medyasının, İletişim Bankası’na dayandırdığı habere göre; Çin’in güney batı bölgesinde bulunan şehirlerinden Chengdu’da 27 Ocak itibariyle, yerel hükumet 30 milyon dijital yuan (yaklaşık 4,6 milyon dolar) dağıtacak ve test süreci başlayacak.

E-ticaret devi JD de 3.1 milyon dolar ile katkı sağlayacak

Bu test sürecine ise bir e-ticaret sitesi de destek verme kararı aldı. Ülkedeki en büyük e-ticaret şirketlerinden olan JD.com, denemeye 20 milyon dijital yuan (yaklaşık 3.1 milyon dolar) ile katkıda bulunacak. Ücretsiz olarak dağıtılacak olan dijital yuan’ların sahipleri, diğer test süreçlerinde olduğu gibi yine kura ile belirlenecekler. Önceki iki dijital yuan denemesi Shenzhen ve Suzhou şehirlerinde yapılmıştı.

Kura için kayıt 27 Ocak’ta başlayacak. Kazananlar 4 Şubat ile 26 Şubat arasında, Çin yeni Ay Yılı’na denk gelen dönemde harcamalarını yerel işletmeler vasıtasıyla yapabilecekler. Konuyla ilgi resmi açıklama ise hala yapılmadı, dolayısıyla deneme sürecine ne kadar kişinin katılacağı hala belli değil.

Suzhou’da da 6.1 milyon dolarlık dijital yuan dağıtılacak

Öte yandan haberde ayrıca, Aralık ayında bir CBDC testi yürüten Suzhou şehrinde, 27 Ocak tarihinde bu kez daha büyük bir deneme sürecinin başlatılacağı ve bu kez 40 milyon dijital yuanlık (yaklaşık 6.1 milyon dolar) bir dağıtım yapılacağı belirtildi. Böylece toplamda 14 milyon dolarlık dijital yuan dağıtımı gerçekleşecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Çin’de 14 milyon dolarlık dijital yuan airdrop’u”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...