Darknet Dolandırıcıları Geçen Yıl 800 Milyon Dolar Kazandılar

Chainanalysis tarafından aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz yıl Darknet’te kripto parayla elde edilen toplam gelir miktarı 800 milyon dolara yaklaştı.

Dolandırıcılar, hackerlar, hırsızlar vb. insanlardan çaldıkları kimlik bilgilerini, kişisel verileri vs. dark nette satıp kripto para ile ödeme alabiliyorlar. Bu tarz işlemler o kadar yaygınlaştı ki dünya genelindeki bazı devlet yetkilileri Bitcoin’in yasa dışı amaçlarla kullanıldığını söylüyor, kripto paraları bu şekilde karalıyorlar.

Chainalysis tarafından yapılan araştırmalara göre bu dolandırıcılar geçtiğimiz yıl içerisinde kripto paralarla yaptıkları satışlardan oldukça yüklü miktarda gelir elde ettiler. Şirketin araştırmalarına göre bu dolandırıcıların kripto para gelirleri 2018’dekine kıyasla yüzde 70’lik bir artışla 790 milyon dolara çıktı. Böylece ilk kez 600 milyon dolar barajı aşılmış oldu.

Araştırmaya dahil edilen kripto paralar: BTC, BCH, BNB, BNB, CRO, CRPT, DAI, ETH, GNO, GUSD, HT, LEO, LINK, LTC, MCO, MKR, MLN, OMG, PAX, TUSD, USDC, USDT, WETH, ZIL, ZRZ.

Paralar Nereden Geliyor?

Günümüzde pek çok kripto para yatırımcısı işlem yapabilmek için kripto para borsalarını kullanıyor. Chainanalysis’in araştırmalarını baz alarak konuşacak olursak suçluların da aynı tercihi yaptıklarını söyleyebiliriz.

Görünüşe göre Darknett’e yasa dışı işlem yapan kullanıcıların büyük bir kısmı öyle ya da böyle kripto para borsası kullanıyor. Şirketin araştırmalarına göre Darknet pazarlarında bulunan kripto paraların yüzde 38.6’ının kaynağı P2P borsalar, yüzde 31.8’inin kaynağı normal borsalar, yüzde 8.8’inin kaynağı ise yüksek-riskli borsalar.

Araştırmaya dahil edilen kripto paralar: BTC, LTC, BCH, USDT

Darknet’ten çıkan kripto paralara baktığımızda ise onların da büyük ölçüde borsalardan geçtiğini görebiliyoruz. Şirketin araştırmalarına göre çıkış kaynağı dark net olan kripto para işlemlerinin yüzde 42.8’i normal borsalardan, yüzde 23.2’si P2P borsalardan, yüzde 4.7’si ise yüksek-riskli borsalardan geçiyor.

Sonuçlar

Chainalysis tarafından yapılan bu araştırmalar Darknet’teki kripto para kullanımının geçtiğimiz yıl içerisinde daha popüler hale geldiğini gösteriyor.

Yasa dışı kripto para kullanımı günümüzde zaten birçok devlet yetkilisi tarafından eleştiriliyor. Bunun üstüne bir de Darknet’teki kripto para kullanımının artmış olması, devletlerin kripto paralar hakkındaki görüşlerini iyice olumsuz yönde etkileyebilir.

Bunun yanı sıra devletlerin kripto para borsaları hakkındaki görüşleri de bu durumdan zedelenebilir. Çünkü yukarıdaki tablolarda da görülebileceği üzere Darknet’teki kullanıcılar Darknet’e para sokmak veya Darknet’ten para çıkarmak için büyük ölçüde bu borsaları kullanıyorlar. Bu da kripto para borsalarının hala bazı yasal sorunları olduğu anlamına geliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Darknet Dolandırıcıları Geçen Yıl 800 Milyon Dolar Kazandılar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...