DeFi Koinleri 1 Haftada Yüzde 50 Değer Kaybetti

DeFi koinleri, son 7 gün içerisinde değerlerinin yarısını kaybetti. Bu tablo akıllara “2020 yılının ikinci çeyreğinde esen DeFi rüzgarı sona mı yaklaşıyor?” sorusunu getirdi.

%56 oranında piyasa hakimiyetine sahip olan Bitcoin‘in 12 bin dolar barajındaki direnci aşamayarak ciddi oranda düşüş yaşaması ile tüm piyasa ani bir geri çekilme yaşadı. Hem BTC düşüşünün etkisi hem de yeni DeFi projelerinden gelen skandal haberleriyle, birçok DeFi platformu da ciddi değer kayıpları yaşadı.

Messari’nin paylaştığı verilere göre; çoğu DeFi tokenı yaklaşık %50 oranında düşüş gösterdi. Geçtiğimiz ay yearn.finance‘ın (YFI) gösterdiği üstün performans öncülüğünde DeFi koinleri tarafından kaydedilen %100’ün üzerindeki büyüme de böylece büyük ölçüde erimiş oldu.

34 Projeden 32’si Ekside

Kripto para piyasasından veriler paylaşan Messari firması bu kez de DeFi varlıkları için bir tablo yayınladı. Tabloda 3 Defi tokenı dışında tüm projeler son 7 günü eksi değerlerle kapattıkları açıkça gözlemlenebiliyor. Güncel tabloya göre değer kaybı yaşamayan 2 protokol ise, PowerPool (CVP) ve SushiSwap (SUSHI). En çok kaybeden DeFi projesi ise %58’lik bir düşüş ile Curve (CRV). Curve’ü, %50’ye yakın oranlarla Airswap (AST), Ren (REN), Akropolis (AKRO) ve Meta (MTA) izliyor.

Messari’nin sonrasında açıkladığı 30 günlük kayıplarda ise durum değişmedi. 32/34 gibi bir oran gözlemlenmese de, birçok projenin büyük çaplı düşüşte olduğu gözler önüne serildi. 30 günlük listede de başı %60’a yakın kayıpla yine Curve çekerken, onu %50 üzerindeki oranlarla Bancor (BNT) ve Kava (KAVA) izledi.

Ethereum Düşüşünde Etkileri Var Mı?

Çoğunlukla Ethereum (ETH) tabanına kurulmuş olan DeFi projeleri rağbet almaya başladıkça ETH işlem ücretleri de uçmaya başlamıştı. Fakat çoğu uzmana göre, DeFi platformlarının ETH üzerindeki tek etkisi bu değil. Geçtiğimiz ay 2020 yılının rekorunu yakalayarak 475 dolar barajını aşan Ethereum fiyatı, geçen hafta piyasanın tepetaklak olmasının ardından 320 dolar bandına geri döndü.

Toplam piyasa değeri yaklaşık 40 milyar dolar olan lider altkoinin %20’sine denk gelen piyasa değeri ile DeFi sektörü, ETH fiyatını ister istemez etkiler konumda. ETH fiyatının son 7 gün içerisinde %25’ten fazla değer kaybetmesiyle sonuçlanan ve Bitcoin’in yaklaşık 2 bin dolar düşüş göstermesi ile başlayan domino etkisi DeFi projelerinin de birer birer havlu atmaya başlamasıyla pekişmiş olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “DeFi Koinleri 1 Haftada Yüzde 50 Değer Kaybetti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...