DeFi Rüzgarını Çin de Hissetmeye Başladı

Kripto para dünyasını kasıp kavuran Decentralized finance (DeFi) çılgınlığı Çin borsalarında da hissedilmeye başladı. Çin’de DeFi ile ilgili bilgi almaya çalışan insanların sayısı hızla artarken yield farminge yönelen kişilerin sayısı da buna eşlik ediyor.

DeFi Pulse verilerine göre DeFi platformlarında ağustos ayının başında 4 milyar dolarlık kripto para bulunuyordu. Bu ayın başında 9,5 milyar dolara kadar çıkan bu sayı an itibarıyla 8 milyar dolar düzeyinde. 1 ay gibi bir sürede iki kat büyüyen DeFi dünyası Çin piyasasını da etkilemeye başladı.

Arama Hacmi Büyüyor

DeFi sektörünün tanındık isimlerinden Cole Kennelly dün Çin pazarına ilişkin ilginç bir veri yayınladı. Kennelly’nin yaptığı paylaşım, Çin’de DeFi hakkında bilgi almak isteyen kişilerin sayısının ne kadar hızlı arttığını gösteriyor.

Kennelly’nin yaptığı paylaşımda WeChat üzerinden “DeFi” için yapılmış aramaların hacmini görmek mümkün. Bu grafiğe göre haziran ayında sadece on binlerle ölçülen bu hacim, eylül ayı itibarıyla 900 bine kadar yükseldi. Bu da WeChat üzerinden yapılan DeFi aramalarının rekor kırdığını, başka bir deyişle, DeFi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanların sayısının hızla arttığını gösteriyor.

Borsalarda Likidite Sorunu

Çin’deki kripto para kullanıcıları yield farming yapmak için DeFi platformlarına yöneliyor ve kendilerine bu şekilde yeni bir gelir kapısı oluşturabiliyorlar. Fakat DeFi sektörünün sunduğu bu imkanlar bireysel yatırımcıları tatmin etse de aynı şey borsalar için söylenemez.

Bu kullanıcılar yield farming vs. yapabilmek için borsalarda tuttukları kripto paraları DeFi platformlarına aktarıyorlar. Borsalara gönderilen para çekme taleplerinin hızla artmış olması, çoğu borsanın likidite sorunu yaşamasına sebep oldu. Colin Wu tarafından yapılan açıklamalara göre borsa kullanıcıları para çekim işlemlerinde sorun yaşamaya başladılar. Bu sırada borsalarda tutulan Ethereum (ETH) miktarı da tahmin edilebileceği üzere sert bir şekilde düştü.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “DeFi Rüzgarını Çin de Hissetmeye Başladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...