Deneyimli Bitcoin geliştiricisinden gizlilik problemine çözüm

Bitcoin’in gizlilik problemine yönelik yaratılan bir yıllık bir çözüm geçen hafta güncellendi. Deneyimli bir Bitcoin geliştiricisi ise BTC’nin kaynak kodu değiştirilmeden protokolün uygulanabileceğine inanıyor.

Bitcoin merkezli projelerde çalışan bir bilgisayar programcısı olan Chris Belcher, 2013 yılında kurulan CoinSwap protokolünün Bitcoin’in gizlilik sorununu çözmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Belcher, CoinSwap için Bitcoin gizliliğini büyük ölçüde artıracak bir uygulama teklifi ortaya koydu. Ardından Blockstream kurucu ortağı Greg Maxwell projeyi geliştirdi ancak yüksek teknoloji yaklaşımı o dönem uygulamanın yerine getirilmesinde bir engel oluşturdu.

CoinSwap, işlemlerin gerçek adresleri yerine başka bir adresten gelmiş gibi gösterilmesini sağlıyor. Decrypt’e konuşan Belcher konuyla ilgili, “Aslında paralar, A ve B adresleriyle hiçbir alakası olmayan Z adresine ulaşıyor” dedi.

Belcher’ın teklifi, sorunun üstesinden gelmek için Lightning Network’ün içine yerleştirilmiş bir “hile” kullanıyor. Bu da uygulamanın yerine getirilmesini kolaylaştırıyor. Belcher ayrıca protokolün 6 ilâ 8 aylık testlerin ardından hazır olacağını belirtiyor. Blockstream’den Maxwell ise çözümün yaratıcısını övdü ve uygulamayı da “kapsamlı ve iyi yazılmış üst düzey bir tasarım” olarak nitelendirdi.

Sonuç olarak bu teklif Bitcoin’deki gizlilik sorununu çözebilir. Bilmeyenler için şu söylenebilir ki Bitcoin, eleştirmenler tarafından yeterince gizlilik sağlayamadığı gerekçesiyle çokça eleştiriliyor. Zayıf gizlilik, bireyler ve şirketlerin işlemleri takip edebilecekleri ve IP adresleri ile kişisel veri ve detayları ortaya çıkarabilecekleri anlamına geliyor.

Bununla beraber CoinSwap hem o dönem hem de şimdi, ödenecek miktarın ana işlem yapılmadan önce, aracı olan başka bir cüzdana çekilmesini sağlayarak bu problemi çözüyor. İşlem, A kullanıcısı bir adresten Bitcoin çektiğinde ve B de başka bir adresten çektiğinde tamamlanıyor.

Lightning Network, gizlilik sorununu çözmek için benzer bir çözüm öne sürüyor. Protokol, “hash-zaman-kilit kontratları” kullanarak katılımcıların diğerlerinden fon çalmasını engelliyor.

Bunlara rağmen Belcher, hem CoinSwap hem de Lightning Network’ten farklı bir yaklaşım sunuyor. Geliştirici, üçüncü taraf cüzdanların ya da likidite sağlayıcıların işlemi garanti altına almasını istemiyor. Hatta bunun tam tersine fonlar için “serbest pazar”ı ön plana çıkarıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Deneyimli Bitcoin geliştiricisinden gizlilik problemine çözüm”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...