Ekonomi profesörü: Çin’in tahvil satışı, Bitcoin’i rekor seviyeye taşıyabilir

Ekonomi profesörü Panos Mourdoukoutas, Çin’in tahvil satışının Bitcoin başta olmak üzere önde gelen kripto paraların fiyatlarını yeni zirvelere ulaştırabileceğini yazdı.

Lond Island Üniversitesi ekonomi profesörü Panos Mourdoukoutas, Forbes’ta yayınlanan bugünkü yazısında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının ABD tahvil piyasasına yayılabileceğini, Çin’in ABD tahvillerini satmasıyla Bitcoin, Ethereum, XRP ve Litecoin gibi kripto paraların yeni yükseklere çıkabileceğini ileri sürdü.

“ABD-Çin ticaret savaşı, tarifelerden teknolojiye doğru kayarken Bitcoin, yeni altına dönüşüyor.” diyen profesör, dijital paranın yılın başından bu yana yüzde 132,69 oranında değer kazanmasına ve diğer büyük kripto paraların da onu takip etmesine dikkat çekti.

Tüm bunlar olurken altının neredeyse yatay seyrettiğini ifade eden Mourdoukoutas, “Görünüşe bakılırsa küreselleşmeyi sekteye uğratan ticaret savaşı konusunda endişelenen yatırımcılar, kripto paralara sığınıyorlar. Yıllar boyunca ABD tahvilleri, ticaret savaşları ve diğer jeopolitik olaylarla yükselen küresel belirsizlik zamanlarında değer deposu oldu. Bu nedenle ABD tahvilleri, ABD-Çin ticaret savaşı son aylarda alevlenirken Bitcoin ile beraber yükseliyor.” diyor.

Profesör, Çin’in elinde 1 trilyon doların üzerinde ABD Hazine tahvili bulunduğunu vurgulayarak ticaret savaşının kızışması durumunda Pekin’in onları satmaya başlayabileceğini öne sürüyor ve “Bu Bitcoin için daha fazla yükseliş getirebilir.” ifadelerini kullanıyor.

İlgili yazıda görüşlerine yer verilen Yewno’nun kurucusu ve CEO’su Ruggero Gramatica ise “Değer deposu olarak Bitcoin, ABD Hazine tahvillerinin satılmasından yararlanabilir. Böyle bir satış dalgasından sonra para diğer hazine tahvillerine akacaktır. ABD tahvillerinin en büyük iki rakibi Alman ve Japon hükümet tahvilleri. Bununla beraber bu kağıtların her ikisinin de getirileri ABD tahvillerinden daha düşük. Altın da bir alternatif fakat getirisi çok az ve bulundurma maliyeti yüksek. Bitcoin ise alternatif bir başka değer deposu olarak bu para akışından bir miktar nemalanabilir. Bitcoin sınırlı arzı, öngörülebilir enflasyonu ve transfer kolaylığından dolayı tartışmasız üstün bir değer deposu.” şeklinde konuşuyor.

Buna karşın Gramatica’ya göre, bu hamle Çin’e de zarar verebileceğinden ihtimal çok düşük.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ekonomi profesörü: Çin’in tahvil satışı, Bitcoin’i rekor seviyeye taşıyabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...