El Salvador Tesla’ya göz kırpıyor…

El Salvador’da Bitcoin’e yeni bir soluk getirecek gibi görünüyorlar.

El Salvador Başkanı Nayip Bukele son paylaştığı tweetle, ülkede yapımı süren ve volkandan elde edilen jeotermal enerji ile çalışan ilk Bitcoin madencilik tesisinin temsili resimlerini yayımladı.

El Salvador geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’i yasalaştıran ilk devlet olarak tarihe geçmişti. El Salvador aynı zamanda, volkanları ve jeotermal enerji kaynaklarıyla öne çıkan bir ülke.

Başkan Bukele, Bitcoin ve doğa dostu jeotermal enerjiyi bir araya getirerek yeni bir ilke daha imza atmanın peşinde.

Bilindiği gibi geçtiğimiz ay, Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in son derece yüksek CO2 değerlere sahip olduğunu neden göstererek BTC’den çıkma kararı aldıklarını söylemişti. Musk aslında bu konuda haksız da değil, özellikle de büyük Bitcoin madencilik tesisleri genel itibariyle karbon emisyon hacmi oldukça yüksek termik santraller etrafında kurulmuş durumda. BTC’nin çevreye olan negatif etkisi oldukça yüksek.

Volkanik BTC yolda

El Salvador ve Başkan Nayip Bukele’nin temiz enerji kaynağı olarak öne çıkan volkanik elektrik santrali BTC’nin çevreye zararlı tarafına çözüm yolu üretiyor.

Başkan Bukele attığı tweetle, planlanan jeotermal elektrik santralinin ve Bitcoin madencilik tesisinin temsili resimlerini paylaştı ve şunları söyledi:

Temiz, volkan-destekli, hashrateler yakında geliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “El Salvador Tesla’ya göz kırpıyor…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...