Enerji devi atık yakıtları kullanarak kripto madenciliği yapacak

Denver merkezli Crusoe Energy, 2022’nin sonunda yapılması planlanan pilot proje ile atık gazları madencilikte kullanacak.

Kripto madenciliğinde fosil yakıtların kullanılmasının etik açıdan değerlendirildiği hararetli tartışmalar sektörün temel konularından biri olmaya devam ederken, Denver merkezli bir madencilik şirketi ile gaz zengini bir Orta Doğu hükümeti arasındaki beklenmedik bir ortaklık ortaya çıktı.

1 Haziran Çarşamba günü Bloomberg, atık yakıt enerjisini kripto madenciliğinin hesaplama gücüne dönüştüren bir operatör olan Crusoe Energy’nin, gaz üretiminin yüzde 21’ini ihraç eden ve 2030 yılına kadar sıfır gaz yakmayı hedefleyen Umman’da çalışmaya başlayacağını bildirdi.

ABD’li şirket başkent Maskat’ta bir ofis açacak ve kuyu sahalarındaki gaz atıklarını toplamak için ekipmanını kuracak. Halihazırda Umman’ın en büyük enerji üreticileri olan OQ SAOC ve Petroleum Development Umman ile bir çalıştay düzenledi. Crusoe CEO’su Chase Lochmiller’e göre, ilk pilot proje bu yılın sonunda veya 2023’ün başlarında başlatılacak.

Umman hükümetinin ortaklığa olan ilgisi, ülkenin gaz patlamalarını bitirme hedefinden kaynaklanıyor. Ekstraksiyon sürecinde aşırı yanıcı gazın yakılması hedefleniyor. Cezayir, Irak, Libya, Mısır ve Suudi Arabistan ile birlikte Umman, Arap bölgesindeki patlamaların yüzde 90’ını, bölgenin kendi ise küresel patlamanın yüzde 38’ini oluşturuyor. 2018’de BM’nin Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun tahminine göre, Umman’daki tüm gaz tüketiminin yüzde 10’u patlamayla yok oldu.

Resmi açıklamada Lochmiller, şirketinin yerel yönetimlere alevlenme ile mücadelelerinde yardımcı olmak için Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bir varlık oluşturma misyonunu vurguladı:

Aradığımız, alevlenme sorunlarını aktif olarak çözmeye çalışan ulusların desteği.

Mart ayında medya kurumu, Exxon Mobil’in Crusoe ile Kuzey Dakota’daki Bakken şeyl havzasında Bitcoin madenciliği pilot projesi yürütmek için ortaklık kurduğunu söyledi. Ancak bu bilgi şirketler tarafından doğrulanmadı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Enerji devi atık yakıtları kullanarak kripto madenciliği yapacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...