Ethereum Tabanlı Borsaların Hacmi 22 Milyar Dolara Çıktı

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsaların (DEX) işlem hacmi son bir yılda 70 kattan fazla büyüyerek 22 milyar dolar seviyesine yükseldi. 

Merkeziyetsiz borsalar (DEX), kullanıcıların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan kendi aralarında işlem yapabilmesini sağlayan platformlardır. Bu durum, kripto para sahiplerinin varlıklarını daha az kısıtlama ile takas edebilecekleri ve piyasaya daha girerken karşılaşacakları engellerin merkezi borsalara göre daha düşük olacağı anlamına gelmektedir.

Dune Analytics’in verilerine göre, DEX’lerdeki işlem hacimlerinde büyük ölçüde artış görüldü. Bu artışlar sırasıyla Uniswap’ta 14,9 milyar dolar ve Curve’de 5,2 milyar dolar ticaret hacmine ulaşılmasıyla gerçekleşti. Kyber Network ve Balancer gibi daha küçük DEX’ler de bu sürede döviz hacminde önemli bir artış yaşadı. Kyber Network haziran ayından bu yana faaliyetini iki katından fazla artırırken Balancer da aynı dönemde aktivitesini on kattan fazla artırdı.

Çoğu DEX protokolünde artış yaşanırken bu artıştan en büyük payı alan, ağustos ayı sonunda %71.2’lik pazar payı ile Uniswap oldu. Öte yandan Oasis, 0x ve dYdX üçlüsünün, yeni protokollerin de rekabete katılmasının ardından pazar paylarının %95’e kadar düştüğü görüldü.

Tüm Zamanların En Yüksek Aktivitesi Eylülde Yaşandı

Geçen ay DEX aktivitesindeki hareketlilik şimdiye kadar görülen en yüksek değerlere ulaştı ve son on iki aylık dönemde görülen işlem hacminin yarısından fazlasına eşit duruma geldi. Dune Analytics tarafından takip edilen 13 DEX’te son 12 aydaki 45.97 milyar dolara kıyasla son 30 günde toplam 24 milyar dolar işlem görüldü.

Uniswap Büyümeye Devam Ediyor

En büyük DEX olan Uniswap, günlük işlem hacmi açısından bazı büyük merkezi borsalarla rekabet edebilecek seviyeye ulaştı. Son 24 saatte Uniswap üzerinden işlem gören 309.5 milyon dolar ile Uniswap şu anda hacim olarak en büyük 12. kripto para borsasıdır. Eğer Uniswap büyüme hızını yıl sonuna kadar koruyabilirse günlük işlem hacmi 2,4 milyar doların üzerinde olabilir ve şu anki en büyük merkezi spot borsaya boyun eğdirebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ethereum Tabanlı Borsaların Hacmi 22 Milyar Dolara Çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...