Ethereum yatırımcıları! Üç misli halving geliyor!

Ünlü analist ve youtuber Lark Davis, Ethereum ağında devam eden güncellemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Davis’e göre Ethereum ağında üç misli halving geliyor.

Berlin ve Londra hardfork’larını başarı ile tamamlayan Ethereum ağında güncellemeler devam ediyor. Ağustos ayının ilk ağında EIP-1559 güncellemesinin önemli bir aşaması daha tamamlanacak. Tüm bu güncellemelerin nihai hedefi Ethereum 2.0’ın gerçekleştirilmesi.

2022 gibi tamamlanması planlanan Ethereum 2.0, birçok açıdan yenilik ve değişimler getiriyor. Lark Davis, tüm bu güncelleme çalışmalarının fiyatlar üzerinde olağan üstü sonuçlar doğurmasını bekliyor. Davis, mevcut güncellemeleri “üç misli halving” sloganı ile takipçilerine duyurdu.

Halving kavramını Bitcoin’den biliyoruz. Hatırlanacağı üzere Bitcoin ağında her 4 yılda bir ödül yarılaması (halving) gerçekleşiyor. Madencilere üstlendikleri görev karşılığında Bitcoin ödülü veriliyor. Bu ödüller, Bitcoin arzını da belirliyor. Mayıs 2020’deki halving’in ardından günlük üretilen Bitcoin sayısı 1800 civarından 900 civarına yarı yarıya azaltıldı. 2024 yılının bahar aylarında 900 olan rakam da yarı yarıya azaltılacak. Arzın azalması doğal olarak fiyatlar üzerinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Günlük Ethereum arzı yaklaşık 12,800 ETH (26.5 milyon dolar). Bu ETH’ler, Ethereum madencilerine ödül olarak dağıtılıyor. Hali hazırda PoW (proof of Work) sisteminde çalışan Ethereum madencileri, yaptıkları görev karşılığında bu ödülleri paylaşıyorlar. Ethereum 2.0 tamamlandığında Ethereum blockchain’i PoW sisteminden PoS sistemine taşınacak. PoS ile hem Ethereum ödülleri azalacak hem de Ethereum madencileri görevlerini yapabilmek için sisteme Ethereum stake ederek donduracak. Her bir node (düğüm) başına 32 ETH’nin sisteme stake edilerek dondurulması gerekiyor. Ethereum ağının binlerde node’den oluştuğunu dikkate aldığımızda piyasadan ciddi miktarda Ethereum çekilmiş olacak.

Tüm bu gelişmelerin toplamını Lark Davis, üç misli halving olarak adlandırıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ethereum yatırımcıları! Üç misli halving geliyor!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...