Ethereum’da beklenen EIP 1559 için Temmuz ayı iddiası

Uzun süredir Ethereum yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenen EIP 1559 ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Yaz aylarından bu yana DeFi sektörünün büyük bir patlama yapmasıyla Ethereum konusunda işlem ücretlerinin ne kadar büyük bir sıkıntı yarattığı ortaya çıkmıştı. Bu sorunu çözmek için 2019 yılında ortaya atılan Ethereum Geliştirme Önerisi, ya da kısa adıyla ‘EIP 1559’un gaz ücretlerinde kullanıcı dostu olması ve bunun da fiyatlara yansıması bekleniyor.

Uzun süredir Ethereum yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenen EIP 1559 ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Geliştirme için Temmuz ayı iddiası

Şu anda yaklaşık 17 dolar olan işlem ücretleri zaman zaman 25 dolara kadar ulaşabiliyor ve bu durum kullanıcıları zor durumda bırakıyor. Sorunu çözmesi beklenen EIP’yle ilgili ise; Predictions Global kurucusu ve Ethereum geliştiricisi Ryan Berckmans, geliştirmenin Temmuz ayında başlayabileceğini öne sürdü.

“Etheruem kullanıcıları çok rahatlayacak”

EIP 1559’un Ethereum için çok önemli olduğunu ve yakında başlatılacağını belirten Berckmans şu ifadeleri kullandı:

“EIP-1559, Ethereum için çok önemli ve yakında geliyor.

Büyük ihtimalle Temmuz ayında başlatılacak. Bu geliştirme sayesinde Ethereum kullanıcıları çok rahatlayacak. Dün de yaklaşık 26 milyon dolar değerinde ETH yakılmış olmalı”

EIP geliştirmesi tamamlandığında fiyatlara direkt olarak etkisi olmayabilir ancak işlem ücretlerinin azalması, proof-of-stake sisteminin devreye girmesinin ardından ETH ihracını da zamanla azaltacak. Bu geliştirmenin ölçeklenme konusunda 2. katman sağlayıcılarına da büyük yararı olacağını belirten Berckmans, “EIP-1559’un bir avantajı da Arbitrum ve Optimism’in güvenlik işlemlerini daha doğru bir şekilde yapmasını sağlayacaktır. Arbitrum ve Optimism’in ölçeklendirme anlamındaki önemi ortadayken, bu sayede EIP-1559’un da ne kadar önemli olduğu görülüyor.” dedi.

“20 bin dolar olabilir” demişti

Berckmans bu ay başında da geliştirmenin uzun vadeli ETH fiyatını 20 bin dolara getirebileceğini belirtmişti.

“Piyasa tarafından 100 katla değerleniyor”

Framework Ventures kurucusu Vance Spencer da Berckmans’ın tweet’ini alıntılayarak 1559 geliştirmesinin yaklaştığını yazdı ve şu ifadeleri kullandı:

“1559 sezonu hızlı şekilde geliyor. ETH’nin yılda yaklaşık 5.5 milyar dolarlık ücreti var. Bu rakam ETH arzının yüzde 9’una eşit. Bu miktarın yarısını, 1559’un yaktığını düşünün. 2-3 milyar dolarlık büyüme ücretinin yakılması, piyasa tarafından 100 katla değerleniyor. ETH efekti tsunami yaratır. Bu sayede DeFi balinaları daha da büyür. ETH balina zinciri kazanıyor. 2. katman kolay kazanç sağlıyor”

Madencilerin şu anda giderlerini karşılamak için ETH satmak zorunda oldukları biliniyor ancak bu satış baskısı olmadığı zaman ise proof of stake ile birlikte ETH’nin daha fazla değer kazanması olası.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ethereum’da beklenen EIP 1559 için Temmuz ayı iddiası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...