FATF Başkanı Libra Konusunda Yatırımcıları Uyardı!

FATF Başkanı, Libra’nın yakından takip edildiğini ifade etti.

1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından kurulan küresel kara para aklamayı önleme kurumu Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı yeni yaptığı bir açıklamada sosyal medya devi Facebook’un planlanan Libra kripto para biriminin inceleme altında olduğunu duyurdu.

Reuters’e konuşan Xiangmin Liu, açıklamasının devamında Libra  projesi dahilinde önemli riskler varsa bunların anında giderilmesi gerektiğine değindi. Liu, Libra’nın yasa dışı kripto para birimi kullanımını arttırabileceğini ima ederek, zaten halihazırda ”hızlı” bir şekilde yayılan bu davranışın durdurulması gerektiğini belirtti.

”Sanal para birimleri tarafınsan sunulan anonimlik özelliği ciddi suçlular tarafından sıklıkla kullanılmakta. Kolluk kuvvetlerinin bunların sadece bir kısmını yani buz dağının görünen kısmını tespit edebildiğini göz önünde bulunduracak olursak, söz konusu aktivitelerin tahmin edilenden çok daha hızlı büyüdüğü görülebilir.”

Temmuz ayında FATF’nin başına geçen Liu, kripto para işlemlerinin hacimlerinin ve hızının inanılmaz arttığını ve bu yüzden regülatörlerin samanlıkta iğne aramaktan öteye geçemediklerini itiraf etti. Libra konusunda da uyarılarda bulunan Başkan, gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiğini ve aksi bir durumda Libra’nın piyasaya çıkamayacağını da ima etti.

Libra şu an için regülatörlerin baskısı altında ve Facebook bu baskıyı azaltmak için birden çok lobicilik firması ile de anlaşmıştı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “FATF Başkanı Libra Konusunda Yatırımcıları Uyardı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...