Fransa’nın dijital para testleri için Tezos seçildi

Tezos, Fransa Merkez Bankası’nın dijital euro denemeleri için seçilen ilk blokzincir platformu oldu.

Fransa’nın çoklu yatırım bankası Societe Generale tarafından kurulan teknoloji startup’ı Forge’un bugün yaptığı açıklamaya göre, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemeleri için Tezos seçildi.

Hatırlanacağı üzere; Temmuz ayında Forge, Fransız merkez bankası “Banque de France” tarafından bankalar arası ödemeler için bir CBDC yani dijital para geliştirme başvurusu için tercih edilmişti.

Zincir üzerinde yönetim, hisse kanıtına dayalı bir fikir birliği algoritması ve akıllı sözleşmeler ile resmi doğrulama gibi özelliklere sahip, merkezi olmayan halka açık bir blokzincir olan Tezos, CBDC denemelerinin anahtarı olan Paris merkezli araştırma ve geliştirme girişimi Nomadic Labs’in de içinde olduğu canlı bir ekosisteme sahip.

Nomadic Labs’tan yapılan açıklamada, “Merkez Bankası Dijital para birimi denemeleri için Societe Generale-Forge, Tezos’u seçti. Nomadic Labs bu projeye katılım sağlayacak olmaktan gurur duyuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Nomadic Labs yönetim kurulu başkanı Michel Mauny de konuyla ilgili olarak, “Teknik kapasitesi, adaptasyonunun kolay olması ve güçlü topluluğuyla Tezos zaten hem Fransa hem de dünya çapında birçok projede yer alıyor. Bu teknolojinin Societe Generale-Forge tarafından seçildiğini ve mühendisliğimizin kalitesiyle uzmanlığının ödüllendirildiğini bir kez daha görmekten özellikle memnunuz” dedi.

2019’un Aralık ayında Banque de France başkanı Françaois Villeroy de Galha Fransa’nın dijital para çıkaran ilk ülke olmasını istediğini belirtmişti.

Mayıs ayında da bankanın basın açıklamasında, “Bu yılın başından beri Banque de France, finansal piyasaların işleyişini iyileştirmek için yeni teknolojilerin muhtemel katkılarını ve özellikle de bankalararası regülasyonları diğer ortaklarla belirleyebilecek deneysel bir dijital para birimi atılımı başlattı” denilmişti.

Avrupa ülkelerinin CBDC atılımı

Avrupa’da bir CBDC atılımı Fransa liderliğinde devam ediyor gibi gözükse de Hollanda, İtalya ve hatta özel/kamuya açık bir blokzincir olan NEM’i kullanan Litvanya da bu konuda ilerleme kaydediyor. Kısa süre önce Avrupa Merkez Bankası da CBDC denemeleri çalışması yaptığını açıklamış ancak detay vermemişti.

Tezos, bugüne kadar yapılan çalışmalara katılan ve ileride dijital euroyu besleyebilecek az sayıdaki kamuya açık blokzincir platformlarından bir tanesi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Fransa’nın dijital para testleri için Tezos seçildi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...