Goldman Sachs’tan 6 ve 12 aylık dolar tahminleri

ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, Türk Lirası’nın ABD Doları karşısındaki 2019 seyrine ilişkin öngörülerini açıkladı.

ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, Türk Lirası’na ilişkin öngörülerde bulundu.

Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) “Türk Lirası’na desteği güçlendirmekten uzak” hareketinin büyük olasılıkla lirayı 2018 yılının ortalarında görülen kur krizi sırasındaki seviyelere gönderebileceğini belirtti.

26 Nisan tarihli notta Zach Pandl başkanlığındaki Goldman Sachs stratejistleri, “Merkez Bankası’nın geçen hafta toplantı sonrası açıklamasından ‘ihtiyaç duyulduğuna ek sıkılaştırmaya gidileceği’ söylemini çıkarması hem faiz indirimlerine hem de para biriminin daha da değer yitirmesine kapı açtı.” ifadelerini kullandı.

Notta, Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında önümüzdeki altı aylık süreçte 6.5, 12 aylık süreçte ise 7 seviyesine gerileyebileceği, yani 1 yıllık dönemde yüzde 15 değer kaybedebileceği öngörüsünde bulunuldu.

25 Nisan tarihli ayrı bir notta ise Goldman Sachs ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe, “Faizler, Döviz mevduatlarının bankacılık sistemindeki paylarının artışında görüldüğü üzere, Türk Lirası’na güvenin yeniden tesis edilmesine yetecek denli yüksek değil. TCMB’nin TL’ye istikrar kazandırabilmek için adım atması gerekecek. Tasarruf sahipleri, mevduatlarında Türk Lirası’nın payını artırmada istekli olabilmeleri için daha fazla risk primine ihtiyaç duyacaklar.” değerlendirmelerini yaptılar.

Son verilere göre Dolar/TL kuru, 5.97 seviyesinde yer alıyor. Euro/TL kuru ise 6.68’de seyrediyor.

Dolar’daki yükseliş, Türkiye’de Bitcoin’in fiyatını da en son 14 Kasım’da kripto paranın küresel piyasada 6300 dolardan işlem gördüğü seviyelere çıkardı. Türkiye piyasalarında Bitcoin, 32700 TL’den alınıp satılıyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Goldman Sachs’tan 6 ve 12 aylık dolar tahminleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...