Golem Ağı kullanıcılarının dizüstü bilgisayarlarında Ethereum madenciliği yapmasına izin veren bir uygulama başlattı.

Merkezi olmayan bilgi işlem kaynakları paylaşım platformu, kullanıcıların Windows tabanlı PC’lerde ve dizüstü bilgisayarlarda Ethereum madenciliği yapmasına olanak tanıyan Thorg uygulamasını yayınladı .

Uygulama, arka planda madencilik için gerekli hesaplamaları işlemek için kullanılmayan bilgi işlem gücünü kullanıyor. Kullanıcılar Golem’in yerel GLM belirtecinde ödüllendiriliyor.

Sistem, ERC-20 GLM belirteci ile ilişkili tüm ağır işlem ücretlerini azaltan ikinci katman toplayıcı Polygon üzerinde çalışırıyor. Ethereum madenciliği için toplanan ve kullanılan toplu hesaplama görevleri olan “paylar” oluşturuyor.

Golem CEO’su Piotr Janiuk, Thorg’un, ”kullanıcıların kendi bilgisayarlarında pasif gelir elde etmelerini sağlayarak Golem Ağı’nın benimsenmesini artırmak için tasarlandığını” söyledi.

Uygulamayı çalıştırmak için minimum gereksinimler; Windows 10 işletim sistemi ve yalnızca üst düzey oyun dizüstü bilgisayarlarının sahip olacağı 6 Gigabyte veya daha büyük bir grafik kartı.

6 GB’lık bir grafik kartı, inceleme web sitelerine göre yaklaşık 26 MH/s’lik bir hash hızı üretecek . Örneğin, 600 watt ortalama masaüstü bilgisayar güç tüketiminiyle madencilik göre günlük  0,06 dolar civarında verim alınırken, bunu 1 dolar yapmbilmek için iki haftadan fazla bir süre gerekebiliyor.

Bununla birlikte, belirli bilgisayar donanımı, güç tüketimi ve elektrik maliyeti gibi birçok değişkenin olması, sonuçlarda farklılık gösterebilir.

Hesaplamalar, talep ve küresel çip kıtlığı nedeniyle şu anda son derece pahalı olan üst düzey grafik kartlarının maliyetini de hesaba ekleniyor.

Duyuruda üst düzey bir GPU yetkilisi, bunun tüm kullanıcılar için gerekli olmadığını açıkladı.

“Üst düzey bir GPU’nuz yoksa, görevleri hesaplamak ve GLM kazanmak için Golem Ağı’nı kullanmaya devam edebilirsiniz.”