Hint kripto para borsası, müşteri paralarıyla kayıplara karıştı

Hindistan’da Pluto adındaki bir dijital para borsasının yöneticilerinin müşterilerinin yatırdığı paralarla ortadan kayboldukları bildirildi. 

Yeni bir ‘exit scam’ yani çıkış dolandırıcılığı vakası daha meydana geldi. Yer bu kez Hindistan. Kripto para endüstrisinin sahte yatırım planlarıyla dolandırıcılığa açık bir sektör olduğu son dönemdeki olaylara iyice ortaya çıkmasına rağmen benzer durumlar yaşanmaya devam ediyor. Hindistan polisinin Pluto borsası hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma açtığı belirtildi.

Yüksek getiri vaadi…

Yeni Delhi merkezli borsanın müşterilerine ayda yüzde 30’a kadar getiri vadettiği, bunu da kullanıcıların borsaya para yatırmalarını teşvik etmek için yaptığı ve klasik bir dolandırıclık yoluna gittiği belirtildi. Borsa ayrıca ‘F2poolminin’ aracılığıyla kripto madenciliği hizmeti verdiğini de iddia ediyordu.

“Müşteri getir daha fazla ödül al”

Dolandırıcıların, piramit sisteminde olduğu gibi kullanıcılara daha fazla müşteriyi bulmaları halinde daha fazla ödül alacaklarını belirttiği aktarıldı. Tabii ki çoğu zaman olduğu gibi verilen sözler tutulmadı ve kullanıcılar ciddi şekilde mağduriyet yaşadı.

Suçlu Bitcoin çıktı!

Pluto CEO’su Bharat Verma, vadettiklerinin gerçekleşmeme sebebi olarak ise Bitcoin’in düşen fiyatını gösterdi. CEO ayrıca yaşananları, borsadan memnun olmayan yatırımcılardan biri olan Joginder Kumar’a da para çıkışı yapılmadan önce anlatmış. Toplam 43 kişinin mağdur edildiği dolandırıcılık olayında Pluto borsası 270 bin dolarlık fonlarla birlikte ortadan kayboldu! Polis konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Kripto para benimsenmesinde bir engel: Dolandırıcılık

Bilindiği üzere bu tür çıkış/kaçış dolandırıcılıkları kripto para dünyasında sık sık yaşanıyor ve adaptasyonun yavaşlamasında da büyük rol oynuyor. Ayrıca Hindistan’da kripto paralara da hala olumlu gözle bakılmıyor. Bu tür olayların ülkede kripto dünyasına daha negatif bakılmasından ve bu konuda çok daha sert tedbirler alınmasından korkuluyor.

2017’de kurulan Pluto borsası kısa sürede geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı başarmış ve daha sonra Dubai’ye taşınmıştı. Borsada bir dönem 6 milyon dolarlık müşteri fonu tutulduğu belirtildi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Hint kripto para borsası, müşteri paralarıyla kayıplara karıştı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...