İngiltere’den “Britcoin” açılımı!

İngiltere Merkez Bankası kendi dijital parasını oluşturmak için çalışmalara başladı. 

Hepimiz günlük işlemlerde kullandığımız itibari para birimine oldukça alışkınız ancak gelecekte bunun değişeceğini düşünenler de var. Kripto paraları ve dijital paraları gelecekte itibari paraların yerine kullanmaya başlayabiliriz.

Kripto para birimlerinin geleceğin standardı haline gelip gelmeyeceğini henüz tam olarak bilmesek de ülkelerin merkez bankaları bu paralardan aldıkları ilhamla kendi dijital para birimleri oluşturmaya çalışıyor. Hem İngiltere Merkez Bankası hem de Hazine Müsteşarlığı, özel sektör ve kamu sektörü tarafından kullanılabilecek yeni bir sanal para oluşturalacağını açıkladı. Ancak bu dijital para birimi mevcut para biriminin yerini almayacak. Dijital para, banknotları ve mevduatları tamamlamayı amaçlıyor.

İngiltere Merkez Bankası oluşturacağı bu dijital paraya oldukça yaratıcı bir isim de bulmuş: “Britcoin”.

Para biriminin, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımına bağlı olarak oluşan sorunları çözmeyi amaçladığı belirtiliyor. İngiltere Bankası destekli dijital para birimi, tüketicilerin ve işletmelerin doğrudan merkez bankasından dijital cüzdanlar edinmesine izin vermesi planlanıyor. Bu aracıları kaldıracak ve bankaya yenilenmiş bir rol verecek.

Dijital para birimi henüz araştırma aşamasında. Reuters’in bildirdiğine göre, finans endüstrisi konferansında konuşan İngiliz maliye bakanı Rishi Sunak, İngiltere Merkez Bankası ve Hazine’nin para biriminin oluşumunu araştırmak için bir özel bir araştırma ekibi kurulduğunu söyledi. Bakan konuşmasından sora “Britcoin” kelimesini tweetledi.

Hükümet ve İngiltere Bankası, Birleşik Krallık’ta bir merkez bankası destekli dijital para biriminin uygulamaya geçip geçmemesi konusunda henüz bir karar vermedi. Uygulamanın faydaları, riskleri ve pratiklikleri konusunda paydaşlarla geniş çapta etkileşime gireceklerini ve buna göre bir yol haritası oluşturacaklarını belirtiyorlar. AB de dahil olmak üzere diğer birçok merkez bankası kendi dijital para birimlerini oluşturup oluşturmama konusunu araştırıyor.
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “İngiltere’den “Britcoin” açılımı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...