IOTA, Chrysalis’in ikinci aşamasına geçiş planını açıkladı

IOTA Vakfı, daha iyi bir ölçeklenme vadeden ve çok daha güçlü bir ağ oluşturması beklenen Chrysalis güncellemesinin 2. aşamasını ya da diğer adıyla IOTA 1.5’u başlatıyor.

Bununla birlikte Chrysalis’in 2. aşamasına geçiş için de 2 aşamadan oluşan bir taşınma uygulaması gerekiyor. IOTA Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre; bu süreç IOTA token’larının EdDSA adreslerine aktarılmasını içeriyor. IOTA Vakfı bu süreci Chrysalis güncellemesinin en önemli bölümlerinden biri olarak görüyor.

IOTA’nın geçiş süreci

IOTA Vakfı Mühendislik Yöneticisi Jakub Cech tarafından verilen bilgilere göre; herkes token’larını şu anki ağdan yeni ağa taşımak zorunda ve bu taşıma da başlangıç öncesi ve sonrası dönem olarak ikiye ayrılacak.

Chrysalis güncellemesinden bir hafta önce gerçekleşecek olan bu iki aşamanın birincisinde, Hornet düğümünün yeni bir versiyonu yüklenecek. Bu yazılım, kullanıcıların sadece taşıma işlemleri yapmasına izin verecek ama kullanıcılar bu geçiş işlemini lansmandan önceki hafta yapmak zorunda değiller. Jakub Cech ise konuyu şu şekilde açıklıyor:

“Chrysalis güncellemesinden önce – Chrysalis güncellemesinden bir hafta önce taşınan fonlar, başlangıcın hemen ardından yeni ağda hazır olacaklar.

Chrysalis güncellemesinden sonra – Güncellemenin ardından da kullanıcılara fonlarını yeni ağa taşıma hakkı ve süresi verilecek.”

Geçiş sürecinin ise çok basit olduğu belirtildi. Chrysalis güncellemesinden önce ya da sonra olduğu fark etmeksizin, IOTA yatırımcılarının anahtar kelimelerini yeni Firefly cüzdanına girmeleri yeterli. Dolayısıyla kullanıcıların fonlarını eski ağdan, güncellenmiş Chrysalis ağına taşımalarının ana unsuru Firefly olacak.

Konuyu daha da netleştiren Cech şunları söyledi:

“Sonuç olarak kullanıcıların sahip oldukları iki seçenek var ve istedikleri zaman bunları kullanabilirler. Geçişi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bununla birlikte, hizmetlerde herhangi bir sıkıntı olmasını önlemek açısından, ağ başlatılmadan önce geçiş yapılması daha iyi olacaktır.”

Kullanıcılar IOTA’nın başlatılmasından sonra da en azından Coordicide’a kadar, fonlarını taşıma şanslarına sahip olacaklar. IOTA Vakfı da fonların taşınması konusunda kullanıcıların baskı hissetmemeleri gerektiğini açıkladı.

IOTA’nın Mühendislik Yöneticisi Cech sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hem eski ana ağ hem de yeni Chrysalis ağı çalışıyor olacaklar. Kullanıcılar istedikleri zaman fonlarını taşıyabilirler. Fonlar yeni ağda, neredeyse anında hazır olacak. Token’lar eski ağdan gelen geçiş bilgilerine göre EdDSA adreslerine taşınacak. Toplam token arzı iki ağda da aynı olacaktır. Token’larını borsalarda tutan kullanıcıların ise herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok. Borsa cüzdanlarında tutulan token’ların otomatik olarak Chrysalis ağına taşınmaları konusunda borsalarla olan çalışmalarımız sürüyor”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “IOTA, Chrysalis’in ikinci aşamasına geçiş planını açıkladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...