Kağıt cüzdana gönderdiği 500 bin dolarlık Bitcoin’i bir dakikada kaybetti

7 Ocak 2021’de ‘Nick Wendell’ takma adlı bir Bitcoin yatırımcısı kağıt cüzdandan tam 500 bin dolarlık Bitcoin kaybetti.

Kripto paraları güvenli bir şekilde saklamak söz konusu olduğunda özellikle ilk yıllarda kağıt cüzdan popüler bir çözümdü. Kağıt cüzdan, donanım cüzdanlarının bugünkü kadar yaygınlaşmadığı dönemlerde maliyetsiz olmasıyla beraber cazip bir tercihti. Bu cüzdanlar, özel anahtarınızı kağıda yazdırmanıza veya PDF formatında bir bilgisayar dosyası olarak kaydetmenize olanak tanıyor.

Öte yandan günümüzde kağıt cüzdan oluşturmak için kullanılan internet sitelerinin bazılarında kullanıcıların özel anahtarlarının görüntülendiği arka kapılar bulunuyor. Böylece bu arka kapılara erişimi sağlayan kişiler, o platformda oluşturulan cüzdanlara gönderilen BTC’leri kolaylıkla çalabiliyor.

7 Ocak 2021’de ‘Nick Wendell’ takma adlı bir Bitcoin yatırımcısının başına gelen de buydu. CoinDesk’e konuşan yatırımcı, bu şekilde tam 500 bin dolarlık Bitcoin kaybetti.

Wendell, fiyat 40 bin dolara yükselirken Bitcoin’lerinin bir kısmını BitcoinPaperWallet.com’da oluşturduğu bir kağıt cüzdana taşıyordu. İşlemi yaptığı sırada 500 bin dolar değerinde olan 14.5 BTC’yi bir dakika içinde kaybetti. Söz konusu sitede oluşturduğu adrese BTC’lerini gönderdi ve sonra çok kısa sürede çaldırdı. Biri, Wendell’in cüzdanındaki paraları aldı ve bu BTC’ler, birden fazla adrese aktarıldıktan sonra Binance borsasına gönderildi.

Wendell, “Bir dakika içinde olan biteni anladım ve düşüyormuşum gibi hissettim. Sanki başım dönüyormuş gibi mutfağın etrafında daireler çizerek yürüdüğümü hatırlıyorum.” diyor.

Wendell, Bitcoin’lerini bu şekilde kaybeden tek kullanıcı değil. Reddit ve Bitcointalk gibi internet forumlarında birçok kişi, benzer hikayeler anlatıyor. Ayrıca Google arama sıralamalarında üstlerde yer alan kağıt cüzdan sitelerinin bazı kullanıcıları, son iki yılda toplamda milyonlarca dolar değerinde Bitcoin kaybettiklerini öne sürüyorlar.

Kağıt cüzdan oluşturmak için buradaki internet siteleri gibi üçüncü taraf bir yazılım kullandığınızda kağıt cüzdanı sizin için oluşturan sitenin bunu güvenli bir şekilde yaptığına güvenmek durumundasınız. Güvenlik araştırmacılarına göre BitcoinPaperWallet.com, kullanıcıları adına ürettiği her cüzdan özel anahtarının bir kopyasını sitenin sunucularına gönderiyor. Bu site, bugün itibari ile hâlâ “Bitcoin paper wallet” sorgusunda Google’da ilk sırada geliyor. Yapılan hesaplamalara göre site üzerinden en az 125 BTC çalındı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Kağıt cüzdana gönderdiği 500 bin dolarlık Bitcoin’i bir dakikada kaybetti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...