“Libra Asla Gün Yüzü Göremeyecek”

UC Berkeley profesörüne göre libra piyasaya sürülmesini engelleyecek birçok sorunla karşı karşıya

UC Berkeley profesörü Barry Eichengreen, Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı Libra stablecoin’i ile ilgili çözülemeyen çok fazla sorun olduğunu ve hükümetlerin bu konudaki tavrının çok sert olduğunu dile getirdi.

“Libra İlginç Bir Proje”

Profesör 10 Temmuz’da Unitize konferansında yaptığı açıklamalarda “Libra asla gün yüzü göremeyecek ilginç bir fikir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Eichengreen, stablecoin sektörünün büyük ölçüde para ekonomisi ve para tarihi hakkında bilgisiz olduğunu iddia ediyor. Eichengreen, “muhtemel stablecoin kurucuları ve fon sağlayıcılarıyla öğle yemeği yediğini” ifade etti ve bu yemek sırasında arkadaşlarının Blockchain ile ilgili her şeyi bildiğini ancak parasal ekonomi hakkında hiçbir şey bilmediklerini fark ettiğini dile getirdi.

Eichengreen konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, stablecoin’lerin ya kırılgan olduğunu ya da büyümelerinin çok pahalıya patlayacağını dile getirdi.

Libra Stablceoin’i

Pek çok analist Libra’nın mevcut finansal sistemi bozma potansiyeline sahip olduğuna inanırken, Eichengreen bu yıl ikinci bir whitepaper yayınlamasına rağmen, Facebook’un kripto para biriminin çözülemez zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor.

Bunların yanında profesör, Libra‘nın hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde “ulusal para politikalarının etkinliğini baltalayacağına” dair endişeler olduğunu ifade etti ve volatil geleneksel para birimine sahip ülkelerdeki vatandaşların Libra’ya yönelebileceğini dile getirdi.

Bunların yanında hükümetlerin de Libra’dan oldukça rahatsız olduğunu dile getiren profesör, “Ulusal hükümetler, Facebook’a ait ve işletilen özel bir merkez bankasının oluşturulması konusunda rahatsız olacaklar.” ifadelerini kullandı. Tüm bu sebeplerden dolayı UC Berkeley profesörü Barry Eichengreen Libra’nın asla gün yüzü göremeyeceğini dile getirdi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on ““Libra Asla Gün Yüzü Göremeyecek””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...