Litecoin hashrate’inde çarpıcı düşüş

Litecoin ağı üzerinde gerçekleşen son blok ödülü yarılanmasının etkileri, hızla düşen hashrate oranlarında çarpıcı bir şekilde görülüyor.

Litecoin ağı üzerinde gerçekleşen son yarılanmanın (halving) etkileri, Temmuz ayında yükselen hashrate oranlarıyla birlikte tüm hızıyla düşüyor.

Litecoin’in ikinci yarılanması 5 Ağustos’ta gerçekleşti ve blok başına ödül 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düştü. Bu, madencilik kazançlarının önemli ölçüde azalmasına, madencilerin ekipmanlarını kapatmasına ya da diğer ağlara geçmesine neden olmuştu.

Litesoin’in hash oranı, sadece 3 ayda 523 TH/s’den 181 TH/s’ye yüzde 65’ten fazla düştü.

Litecoin duvara tosladı

Beklenmedik hash oranı düşüşünü, yarılanmadan sonraki fiyat düşüşü de körükledi. LTC’nin fiyatı yaz ortasından beri düşüş trendinde ve 2019’un en yüksek seviyesi olan 145 dolardan şu an 59 dolar civarına gerilemiş durumda.

Madenciliğe ilginin düşmesi Litecoin ağı için olumlu bir işaret değil. Hash oranının düşüşü katılımın düşük olduğunu gösteriyor ve bu da Litecoin gibi Proof-of-Work ağlarının güvenliğini azaltıyor.

Genel görüş, bir yarılanma olayının ağ için uzun vadede olumlu bir etki yaratacağı yönünde. Bununla birlikte, kısa vadede madencilerin ekipman maliyetlerini karşılaması gerekiyor.

Zorluk düzeltmesi kazançları artırabilir

Proof-of-work blok zincirlerinde hashrate düşüşü, blok çıkarma zorluğunda da düşüşü getiriyor. Litecoin’in zorluğu da yaklaşık %60 oranında düştü.

Zorluk düzeltme süreci, madenciliğin karlılığını dengeleyen ve hashrate önemli ölçüde düştüğü zaman olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Madenci kazancının artması durumunda, Litecoin madencilik istatistiklerinde ve fiyatta yavaş yavaş bir toparlanma gözlenebilir.

Bitcoin ve Litecoin birçok yönden benzerliğe sahip oldukları için Litecoin’in yarılanmadan sonra nasıl bir yol izleyeceği ve Bitcoin’in de 2020’deki yarılanmasında benzer tepkiler gösterip göstermeyeceği merakla bekleniyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Litecoin hashrate’inde çarpıcı düşüş”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...