Mark Yusko’dan Bitcoin yorumu: İnsanlar değersiz şeyleri çalmazlar

Morgan Creek Capital Management’in kurucusu Mark Yusko, Binance’e gerçekleştirilen saldırının ardından “Hacker’ların Bitcoin gibi şeyleri çalmak için büyük uğraşlar vermesi, sanırım değer tezini doğruluyor.” dedi ve 400,000 dolarlık hedefinin nasıl mümkün olabileceğini anlattı.

Morgan Creek Capital Management kurucusu Mark Yusko, Binance’in hack’lenmesi ve Bitcoin’in en nihayetinde 400,000$ olacağına dair şaşırtıcı tahminiyle ilgili Bloxlive.tv’ye bazı açıklamalarda bulundu.

“Hacker’lar Bitcoin’in değerini kanıtladı”

Binance’in uğradığı hack saldırısı sonucunda 40 milyon dolarını kaybetmesiyle ilgili olumlu bir bakış açısına sahip olan Yusko, bu konu hakkında şunları söylüyor:

“İnsanlar değersiz şeyleri çalmazlar. Hacker’ların Bitcoin gibi şeyleri çalmak için büyük uğraşlar vermesi sanırım bu değer tezini doğruluyor. Ayrıca bu durum ekosistem için sigorta ihtiyacı gibi bazı iyi şeylere de dikkat çekti. Mesela Binance bir fon oluşturup kârının bir kısmını buraya aktarabilir ve bu gibi hack durumlarında müşterilerin zararları bu fondan karşılanabilir. Yani bir nevi bankacılık sistemindeki Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) gibi.”

FDIC, ABD’de bankaların batma veya sorun yaşama ihtimaline karşı müşterilerin hesaplarını güvence altına alan bir kuruluş olarak görev yapıyor.

Bu arada Yusko’nun işaret ettiği bu sistemi Binance kendi iç yapısında zaten gerçekleştiriyor. Borsa, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında SAFU adıyla bir fon oluşturmuş ve işlem ücretlerinden elde ettiği kazancın %10’unu bu fona ayırmıştı. Borsanın uğradığı son saldırıda zarar bu fon üzerinden karşılanacaktı. Diğer yandan tüm borsaları kapsayan bir fon bulunmuyor.

“Bitcoin, Binance’in hack’lenmesini umursamadı”

Bitcoin’in zorlukları yenme gücünün dikkate değer olduğunu belirten Yusko, Binance’in hack’lenmesinin bugün 2019’un yeni zirvesini yaşayan Bitcoin’i neredeyse hiç etkilemediğini söylüyor.

Yusko’nun bu konu hakkında söyledikleri şöyle:

“Bitcoin ekosisteminin böyle üzücü olaylarla baş edebildiğini görmek güzel. Geçmişe baktığınız zaman bankaların soyulduğunu ve insanların paralarını kaybettiğini görürsünüz, ancak bu parayı kullanmayı bırakmamız gerektiği anlamına gelmez. Bu hack saldırısı da Bitcoin’in değerinin daha az olduğunu göstermez.”

400,000$ öngörüsü

Yusko’nun Bitcoin için 400,000$ tahmini ise, onun diğer her şeyden daha iyi bir değer saklama aracı olduğu fikrine dayanıyor.

Altınla karşılaştırıldığında Bitcoin’in tartışmasız daha üstün özelliklere sahip olduğuna inanan Yusko, Bitcoin’in önünde sonunda piyasa değeri 7.4 trilyon dolar olan altını yakalayacağını düşünüyor. Yusko’nun 400,000$ tahmini, Bitcoin pazarının bugünkü altın pazarını yakalamasıyla ilgili bir gelecek senaryosundan kaynaklanan basit matematiksel hesaplara dayanıyor.

Serbest yatırım fonu yöneticisi, bu konuyu şöyle anlatıyor:

“Altının 5 bin yıllık bir geçmişi var. Şu anki piyasa değeri 7.4 trilyon dolar. Bitcoin’le ilgili en iyi şey, onun dijital altın olmasıdır. Taşıması, takas edilmesi, parçalara ayırması çok kolaydır. Garanti edilmiş bir sınırlılığı var ve sahtesini yapmak çok zor. Bütün bu özellikleri değerlendirdiğimizde Bitcoin’in altından daha üstün olduğunu düşünüyorum. Eğer 7.4 trilyon doları 21 milyon coin’e bölersek coin başı yaklaşık 400 bin dolar ediyor. Bu ne zaman olacak? Belki 10 yıl belki de daha fazla.”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Mark Yusko’dan Bitcoin yorumu: İnsanlar değersiz şeyleri çalmazlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...