Panik yaratan 6800 BTC’lik transfere yalanlama: Mt. Gox değil

Mt. Gox’un cüzdanından geçen hafta 6800 BTC taşınmıştı. Mao Shixing, ilgili adresin Mt. Gox’a ait olmadığını söyledi.

Döneminin en büyük Bitcoin borsası olan fakat daha sonra iflas ederek geride çok sayıda mağdur ve alacaklı müşteri bırakan Mt. Gox’un cüzdanından geçen hafta 6800 BTC taşınmıştı. Mevcut fiyatlarla bu miktar 315 milyon dolar karşılık gelirken söz konusu cüzdandaki hareketlilik pazar günüde de devam etti.

Mt. Gox’un 150 bin BTC’yi alacaklılara iade etmeye başlayabileceği gündemdeyken gelen bu transferler, böyle bir dağıtım fiyatta satış baskısı yaratabileceği için endişelere yol açtı ancak daha sonra bu endişelerin yersiz olduğu ortaya çıktı.

Büyük madencilik şirketi F2pool’un kurucusu Mao Shixing, ilgili adresin Mt. Gox’a ait olmadığını söyledi. Wang, cüzdan adresinin Whale Alert tarafından yanlışlıkla Mt. Gox ile etiketlendiğini, adresin F2pool’un eski madencilerinden birine ait olduğunu ifade etti. Mt. Gox’un adresinde ise uzun zamandır herhangi bir hareketin bulunmadığı gözlendi.

Mt. Gox, 2014 yılında iflasını açıklayarak kapanmıştı. Faaliyette olduğu sırada tüm Bitcoin işlem hacminin yüzde 80’ini tek başına gerçekleştiriyordu. Borsa, 2011 ile 2013 yılları arasında yaşanan hack olaylarıyla 850 binden fazla BTC’yi çaldırmıştı. Bu BTC’lerin 200 bini ise daha sonra kurtarılmıştı. O günden bugüne Mt. Gox ile alacaklı müşterileri arasında devam eden bir süreç var. Geçtiğimiz Kasım ayında, iflas eden borsaya atanan mütevelli heyeti tarafından hazırlanan alacaklılara tazminat planı, onaylanarak kesinlik kazanmıştı. Bu plan doğrultusunda ise Mt. Gox’un cüzdanında var olan Bitcoin’lerin alacaklılara dağıtımı yapılacak fakat kesin tarih bilinmiyor.

Borsanın eski CEO’su Mark Karpeles, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, 150 bin BTC’nin herhangi bir zamanda alacaklılara iade edilmek üzere hazır olduğunu söylemişti. Kalan 50 bin BTC ise birkaç yıl önce 600 milyon dolara mütevelli heyeti tarafından satılmıştı. 150 bin BTC’nin ise mevcut değeri 6 milyar doların üzerinde.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Panik yaratan 6800 BTC’lik transfere yalanlama: Mt. Gox değil”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...