Ripple CTO’su, XRP Ağı İle İlgili “İnanılmaz Umut Veren” Sonuçları Paylaştı

 Ripple CTO’su David Schwartz güncelleme sonuçlarını paylaştı 

Ripple CTO’su Schwartz, XRP ağı XRP Ledger’ın Kasım 2020 tarihinde yaşadığı güncelleme ile ilgili sonuçları paylaştı. Ünlü yönetici, ağın optimizasyon performansı hakkında yaptığı yorumunda bunun “inanılmaz derecede umut verici” olduğunu ifade etti. Ripple CTO’su, önde gelen yazılım mühendislerinin sunduğu farklı performans optimizasyonlarının kombinasyonunu yorumladı ve aslında XRP yatırımcılarına iyi haber verdi.

Sistemi 60 saniyelik duraklamalar ile yeniden başlatarak yoğunluk testine soktuğunu ifade eden CTO, bunun aslında ağdaki kodu güncellemeye veya benzer işlemler yapmaya benzediğini ifade etti. Hafıza tüketimi, veri işleme oranı ve bunun aldığı süreyi hesaplayan Schwartz, inanılmaz sonuçlarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

XRP ağında “inanılmaz” gelişme

XRP ağının mevcut versiyonu olan v2.7.0-b5’in senkronizasyon için 82 saniyeye ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Bunu yaparken 5,2 GB hafıza tüketiyor ve saniyede 73.000 ağ düğümü işleyebiliyor. Yeni güncellemenin ise test ağında bile çok daha iyi sonuçlar verdiği belirtildi.

Yeni ağ, senkronizasyon için 37 saniye gerektirirken, sadece 2,2 GB’lık hafıza tüketimine sahip. Ağ düğümü konusunda ise yeni güncellemenin %300 artış getirdiği ve artık 327.000 ağ düğümü seviyesine ulaşıldığı belirtildi. Bunu maddelere dökmek gerekirse yeni güncelleme şu şekilde özetlenebilir:

  • Ağ senkronizasyonu: %50 daha hızlı.
  • Hafıza tüketimi: %236 daha düşük.
  • Saniyede işlenen ağ düğümü: %300 daha fazla.

Schwartz bu verilerin umut verici olduğunu belirtse de kodun hala tam olarak denetlenmediğini ifade etti. Yani versiyonda yeni değişiklikler yapabilir. CTO, bu test ağı versiyonunun ise şu an için gerçek işlem yapan cihazlarda kullanılmaması gerektiğini ima etti.

Schwartz daha önce bu güncelleme için “her şeyi değiştirebilecek bir adım” ifadesini kullanmıştı. XRP fiyatının özellikle son haftalarda Bitcoin’in etkisinden çıkamaması, böyle önemli bir gelişme ile değişebilir. XRP ağı ile ilgili 15 Aralık tarihinde de önemli bir açıklama yapılmış ve CBDC sinyali verilmişti. Ripple’ın son dönemde yaptığı geliştirmeler ise kesinlikle dikkat çekiyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ripple CTO’su, XRP Ağı İle İlgili “İnanılmaz Umut Veren” Sonuçları Paylaştı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...