Robert Kiyosaki: “Tarihin en büyük küresel krizi yaklaşıyor”

Ünlü yazar Robert Kiyosaki, küresel finansal sistem hakkında önemli açıklamalarda ve öngörüde bulundu.

Zengin Baba, Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, geçtiğimiz Haziran ayında  küresel finansal sistem hakkında dikkate alınması gereken önemli açıklamalarda bulundu. Kiyosaki’nin şok etkisi yaratan tweet’inde şu ifadeleri paylaştı:

“Dünya tarihinin en büyük balonu büyüyor. Dünya tarihinin en büyük krizi geliyor. Daha fazla altın ve gümüş satın alın. Bitcoin’in 24 bin dolara düşmesini bekleyin. Krizler zengin olmak için iyi fırsat sunar. Kendinize iyi bakın.”

Bu tahminin ardından Bitcoin 24 bin doları görmedi. Kiyosaki yeni bir tweet ile karşımıza çıktı.

Kiyosaki bu tweet’inde emlak piyasası merkezli yeni bir krizin yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Küresel kriz beklentisinde olan tek araştırmacı ve bilim adamı Robert Kiyosaki değil. Daha önceleri Bay Kıyamet unvanına sahip olan New York Üniversitesi profesörlerinden Nouriel Roubini de küresel bir krizin beklentisi içerisinde olduğunu açıklamıştı.

Korona Salgını 13 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi olarak ilan edildi. FED, Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel bankalar Korona Salgını ile ekonomik yönde mücadele etmek için kesenin ağzını sonuna kadar açtı ve piyasaya trilyonlarca dolar değerinde fon pompaladı. Ekonomik ve tıbbi önlemlere rağmen kriz hali henüz sonlanmış değil. Aşılamalara rağmen virüsün yeni varyasyonları ciddi risk oluşturuyor.

Merkez Bankalarının piyasaya müdahaleleri Korona Salgını nedeniyle yaşanacak olası krizin etkilerinin çok kısa sürede sonlanmasına neden oldu. Kapanmalar ve ekonomik durgunluğa rağmen hisse senedi piyasalarında örneği görülmemiş bir değer artışı yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte dünya ekonomisine yön veren ilk 500 şirketin hisse senedi endeksindeki (S&P-500) değişimi görüyoruz. Endeks tarihi rekor seviyesinde.

küresel kriz Robert Kiyosaki: “Tarihin en büyük küresel krizi yaklaşıyor”

Kimi analistlere göre Korona Salgını teşvikleri sadece krizin ötelemesine neden oldu. Gerekli yapısal dönüşümler sağlanmadı. Bu nedenle bu grupta bulunan analistler ve araştırmacılar, ilerleyen süreçte Korona Salgınının gecikmiş küresel ekonomik krizinin yaşanacağını düşünüyor.

Rober Kiyosaki’ye göre bu süreci en hafif atlatmanın yolu altın, gümüşten, Bitcoin ve Ethereum’dan geçiyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Robert Kiyosaki: “Tarihin en büyük küresel krizi yaklaşıyor””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...