Şili enerji verilerini kaydetmek için Blockchain teknolojisini kullanıyor

Şili enerji verilerini kaydetmek için Blockchain teknolojisini kullanıyor. 5 Nisan’da yapılan basın açıklamasına göre, Şili’nin ulusal enerji düzenleme organizasyonu, Comision Nacional de Energia de Chile (CNE), yakın zamanda ülkenin enerji sektöründen verileri kaydetmek için Ethereum (ETH) tabanlı platform ağını kullanan bir projeyi başlatıldığını duyurdu.

Şili’nin enerji sektörü, Latin Amerika’da Blockchain uygulamasına öncülük ediyor
Pilot proje ilk olarak 27 Şubat’ta CNE tarafından veri güvenliğinin yanı sıra, “son on yılın en yıkıcı teknolojisi” ile sıra dışı ücretlendirmeler, ortalama pazar fiyatları, yakıt fiyatları gibi bilgilerin doğruluğunu ölçme ve yenilenebilir enerji yasasıyla uyumluluğu denetlemeyi hedefliyor. CNE, Şili’nin enerji sektörünün Latin Amerika’da Blockchain uygulamasına öncülük ettiğini belirtiyor.

Blockchain teknolojisi, veri güvenliğine dayalı endişelerden dolayı kullanılıyor
Pilot proje göre, mevcut insan (MITM) saldırılarına veya manipüle edilmeye karşı savunmasız olan merkezi bir veri tabanı oluşturmak yerine, CNE birkaç aşamadan oluşan bir kayıt sistemi geliştirecek. CNE yönetici sekreteri Andres Romero, Blockchain teknolojisine doğru bu adımın veri güvenliğine dayalı endişelerden dolayı atıldığını belirtti.

Blockchain’de yazılan veriler, halkın erişimine açık olacak
Birincisi enerji verileri, gerçek zamanlı bilgiye kamu erişimi sağlayacak olan yüz binlerce sunucuya dağıtılan Energia Abierta veya Open Energy veri tabanında depolanacak. Daha sonra, CNE çalışanları Open Energy’den Ethereum tabanlı platforma veri aktaracak.

Sadece üretilen enerji verilerinin doğrulanmasından sonra, kayıtlar Ethereum ağına konulacak. Bu, Open Energy platformunun veya insan hatasının neden olduğu yanlış bir veri girişi olasılığını en aza indirecek. Blockchain’de yazılan veriler, çeşitli grafiksel kullanıcı ara yüzlerinden (GUI) biri aracılığıyla halkın erişimine açık olacak.

Şili enerji verilerini kaydetmek için Blockchain teknolojisini kullanarak, yatırımcıların ve vatandaşların güven seviyelerini yükseltecek
Enerji Bakanı Susana Jimenez, bilginin kamuya açıklanmasının, vatandaşların ve paydaşların güvenini arttırmada son derece önemli olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi:

Kamuoyu bilgisi, yatırım kararlarını vermede, kamu politikalarını tasarlamada veya toplumun hizmetinde yeni araçlar yaratmada önemli bir girdi. Bu nedenle, kullanıcılarımızın çoğu bu bilgileri teknik, ekonomik ve iş alanında karar vermek için kullanmakta. Blockchain teknolojisini kullanarak, paydaşlarımızın, yatırımcıların ve genel olarak teslim edilen verileri kullanan vatandaşlarımızın güven seviyelerini yükselteceğiz.

Ethereum temelli platform, tüketicilerin yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlanmalarına olanak sağlıyor
Andres Romero ise konuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

Ulusal Enerji Komisyonu bu yenilikçi teknolojiye katılmaya ve biz de Blockchain’i açık veri portalında elde ettiğimiz bilgilerin değiştirilmediği ya da oynanmadığı ve varlığına dair değiştirilemez kanıt bıraktığını onaylayacak dijital bir noter olarak kullanmaya karar verdik.

Bu Ethereum temelli platform, tüketicilerin güç kullanımı için direkt olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlanmalarına olanak sağlıyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Şili enerji verilerini kaydetmek için Blockchain teknolojisini kullanıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...