Terra (LUNA) fiyatının rekor kırmasının 3 nedeni

 04 Ekim’de 49 doları geçerek rekor kıran Terra rallisinin arkasındaki sebepler neler?

Protokol güncellemeleri, geliştiricilerin hataları düzeltme, kullanıcı taleplerini dikkate alma ve protokolü rekabetçi yapacak ve tokenin değerini artıracak yeni özellikler eklemeye olan bağlılıklarını gösterdiğinden dolayı, rallilerin ardındaki en büyük sebeplerden birini oluşturuyor.

Uzun süredir beklenen güncellemenin ardından rekor kıran bir token projesi de, küresel ödeme sistemi oluşturmak için TerrUSD (UST) gibi itibari paralara endeksli stablecoin’leri kullanan blockchain protokolü Terra (LUNA) oldu.

Verilerine göre LUNA fiyatı, 21 Eylül’de 23,81 dolara kadar geriledikten sonra 4 Ekim’de yüzde 108 değer kazanarak 49,55 dolara yükseldi. Kripto paranın 24 saatlik işlem hacmi de 2,5 milyar dolara ulaştı. Perşembe gününü 45 bin dolar seviyelerinde geçiriyor.

LUNA/USD paritesinin 1 günlük grafiği. Kaynak: TradingView

LUNA’nın son rallisinin ardında LUNA’ya yakma mekanizması getiren Columbus-5 güncellemesinin başlatılması, Terra’yı Cosmos ekosistemine açan IBC standardının kullanılmaya başlanması ve protokoldeki DeFi uygulamalarının sayısının ve kilitli toplam değerin artması yer alıyor.

Columbus-5 güncellemesi gerçekleştirildi

30 Eylül’de gerçekleştirilen Columbus-5 güncellemesi, Terra geliştiricileri ve bağımsız analistlere göre protokolde şimdiye kadar gerçekleşen en büyük gelişmeyi temsil ediyor.

Güncellemeyle birlikte gelen en önemli değişikliklerden biri, projenin tokenomik modelini değiştirmek oldu. UST üretmek için kullanılan LUNA’ların tümü, artık topluluk havuzuna gitmek yerine yakılacak.

Terra verilerine göre, Columbus-5’in ilk bloğunda 832 milyon dolar değerinde LUNA yakıldı.

Bu değişiklik LUNA arzına deflasyonist baskı uygulamaya başladı ve UST’ye olan talebin artmasıyla birlikte uzun vadede LUNA fiyatının yükselmesini sağlayabilir.

Inter-Blockchain Communication standardı

LUNA’nın yükseliş ivmesinin ardındaki ikinci sebep de, Terra ağının Cosmos ekosistemindeki protokoller ile iletişim kurmasına olanak sağlayan Inter-Blockchain Communication (IBC) standardının entegre edilmesi oldu.

Bu entegrasyon, Terra ve UST stablecoin’in Cosmos ekosisteminde daha geniş çaplı yaygınlık kazanmasına ve UST’nin ağdaki uygulama ve zincirlerde tercih edilen stablecoin olmasına olanak sağlayacak.

Daha fazla projenin UST’ye erişim sağlaması, UST oluşturma sürecinde yakıldığından dolayı, LUNA arzında daha fazla deflasyona yol açabilir.

Terra ekosistemindeki kilitli toplam değer artıyor

LUNA fiyatındaki rallinin sebeplerinden biri de, ağın büyüyen merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleridir. DeFi protokolleri, protokolde kilitli toplam değerin rekor kırmasına yardımcı oldu.

Defi Llama verilerine göre Terra ağına kilitlenen toplam değer, 4 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,07 milyar dolara ulaştı.

Terra’da kilitli toplam değer. Kaynak: Defi Llama
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Terra (LUNA) fiyatının rekor kırmasının 3 nedeni”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...