Tom Lee’ye göre Bitcoin’in 2020’de rekor yükseğe ulaşacağının 7 işareti

Bitcoin’in 2020 yılının sonuna kadar yeni bir zirveye ulaşmasını beklediğini ifade eden Thomas Lee, bu öngörüsünü 7 işaret ile destekledi.

Piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketi Fundstrat Global’in kurucu ortağı Thomas Lee, CNBC ekranındaki son röportajında Bitcoin’in 2020 yılında bir önceki 20,000 dolarlık zirvesini geride bırakacağını düşündüğünü söylemişti. Yüksek Bitcoin fiyat tahminleri ile ünlü olan Lee, son tahminini yedi temel gösterge ile destekledi.

1. Bitcoin blok ödülü yarılanması yaklaşıyor

Bilindiği gibi Bitcoin’de madencilerin aldıkları blok ödülü, her dört yılda bir yarıya indiriliyor. Bir sonraki Bitcoin blok ödülü yarılanmasının 23 Mayıs 2020’de gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Tarihsel olarak Bitcoin’in fiyatı, yarılanmadan bir yıl önce yükselmeye başlıyor. Lee, yaklaşan yarılanmanın Bitcoin’in rallisine ek yakıt olacağını düşünüyor.

2. İşlem hacimleri rekor seviyelere geri dönüyor

Lee, Bitcoin blok zincirindeki günlük işlem sayısının arttığına dikkat çekiyor ve bunun bir yükselişin işareti olabileceğini ifade ediyor. Geçtiğimiz günlerde günlük işlem sayısı 400 bine tırmanmıştı ve bugünlerde bu seviyeye yakın seyrediyor. Analist ayrıca Venezuela ve Türkiye’de Bitcoin kullanımının arttığını belirtiyor. Lee bu konuda, “Sadece bu iki ülkede zincir üstü aktivitedeki artış yüzde 30’a yaklaştı, bu yüzden anlamlı. İnsanlar, ‘Yerel para birimlerine ve bankalara güvenmiyorum. Bitcoin kullanmaya başlayacağım’ diyorlar. Bu da zincir üstü işlem hacminin artmasına neden olan şey.” şeklinde konuşuyor.

3. Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasını geçmesi

Bu ayın başlarında Bitcoin, teknik olarak güçlü bir boğa işareti olduğu kabul edilen 200 günlük hareketli ortalamanın üstüne tırmandı. Bitcoin bunu en son 2015 yılının Ekim ayında yapmıştı ve ardından iki yıl süren bir boğa koşusu başlamıştı.

4. Fundstrat’ın Bitcoin Sefalet Endeksi pozitife döndü

Fundstrat tarafından geliştirilen Bitcoin Sefalet Endeksi (BMI), yatırımcı hissiyatını ölçen bir araç. BMI, Nisan ayında 2016 yılının ortalarından bu yana en yüksek seviyesine dokundu.

Lee, bunu bir boğa piyasasının oluştuğunun işareti olarak yorumluyor. Analist, BMI bu noktaya ulaştığında kısa vadede Bitcoin’in ortalama yüzde 25 düştüğünü de ekliyor.

5. OTC (tezgah üstü) Bitcoin ticaretinde yüzde 60-70 artış

Fundstrat’ın araştırmasına göre kurumsal yatırımcılar, OTC piyasaları yoluyla Bitcoin’e yükleniyorlar. OTC piyasaları, kripto para borsalarının dışında var olan ve tüm Bitcoin işlem hacminin yarısını oluşturduğu düşünülen bir piyasa.

Lee, OTC’de işlem aktivitesinin yüzde 60-70 arttığını ve bunun da büyük paranın kripto paraya geliyor olduğunun net bir işareti olduğunu öne sürüyor.

6. Fiyatın dibe ulaştığı konusunda fikir birliği

Lee, Bitcoin balinalarının geri döndüğünü ve 2018’in başlarında piyasadan para çeken bu kişilerin şimdi paralarını Bitcoin’e tekrar yatırmaya başladıklarını iddia ediyor.

7. Bitcoin’in altın çaprazı

Son olarak Lee, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalamasının 200 günlük hareketli ortalamasını geride bırakması ile gerçekleşen “altın çapraz”ın olumlu bir işaret olduğunu söylüyor. Analist, yükseliş eğiliminin bir işareti olarak kabul edilen altın çapraz hakkında bir anket yapmış ve Twitter takipçilerine Bitcoin’in buna nasıl reaksiyon göstereceğini sormuştu. Ankete gelen yanıtların yüzde 43’ü iyi bir işaret olarak görürken yüzde 24’ü ise tuzak olduğunu düşünüyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Tom Lee’ye göre Bitcoin’in 2020’de rekor yükseğe ulaşacağının 7 işareti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...