Tüm Kriptolar Çöküş Yaşarken Stablecoin’ler Rekor Kırdı

Ortaya çıkan bir rapora göre kripto para piyasasında yaşanan çöküş sırasında stablecoin’ler değerlerine değer kattı. 

Blockchain analiz şirketi Coin Metrics, Bitcoin’in (BTC) son yedi yıldaki en büyük günlük düşüşünü yaşadığı sırada stablecoin’lerin kazanç sağladıklarını ortaya koydu.

State of the Network

Kripto para token’larının çeşitli yönlerinin analizini yapan Coin Metrics 23 Mart’ta, “State of the Network” adlı bir rapor yayınladı. Bu raporda 13 Mart’ta yaşanan çöküş sırasında genel kripto para piyasasının nasıl bir yol izlediğine odaklanıldı.

Coin Metrics verilerine göre, stablecoin‘ler bu düşüş sırasında piyasa değerlerini arttırdı. Bunun yanında spot ve vadeli işlem piyasaları genişledi ve insanlar para yatırmak için acele ettikçe işlem ücretleri yükseldi. Coin Metrics yaptığı açıklamalarda kripto pasa sahiplerinin düşüşten daha az etkilenmek için bu sırada stablecoin’lere yönelmiş olabileceklerini ifade ediyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, Circle’ın USD Coin’i (USDC) gibi stablecoin’ler piyasadaki düşüşten birkaç gün sonra tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Stablecoin piyasalarının genel olarak büyük bir kripto piyasasının gerilemesinden sonra artması beklenir. Ancak bu durumda bir artıştan ziyade adeta patlama yaşandı. Raporda ise bu konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Stablecoin transfer değeri piyasadaki çalkantılar arasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 13 Mart’ta, takip ettiğimiz tüm stablecoin’lerin toplu transferi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 444.21 milyon doları gördü.

Bununla beraber rapora göre neredeyse tüm stablecoin’lerde zirveler görüldü. Örneğin Ethereum ağında piyasaya sürülen Tether’in piyasa değeri 22 Mart itibarıyla 3.7 milyar dolara ulaştı.

Volatil Piyasada Stablecoin’ler

USDC, son otuz gün içinde %57 artışla piyasa değeri açısından en büyük kazanan oldu. Kendisini merkezsiz stablecoin olarak tanımlayan Dai (DAI) fiyatı 1.06 dolara yükseldi.

Bununla beraber salgın tüm dünyayı ve piyasaları etkiledikten sonra stablecoin arzı artmaya başladı. Dolayısıyla stablecoin’lerin piyasa değerlerindeki artışa da bakıldığı zaman insanların fonlarını korumak için stablecoin’lere yöneldiği ifade edilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Tüm Kriptolar Çöküş Yaşarken Stablecoin’ler Rekor Kırdı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...