Türkiye İş Bankası, 300 üyeli küresel Blockchain platformuna katıldığını açıkladı

Türkiye’nin en büyük özel bankası Türkiye İş Bankası, R3’ün Blockchain platformu Corda’ya dahil olan ilk Türk bankası oldu.

Türkiye İş Bankası, dün yaptığı açıklama ile 30 Mart 2020 tarihinde R3’ün Blockchain platformu Corda’ya üye olduğunu duyurdu.

Bankanın basın açıklamasında, İş Bankası’nın R3 Blockchain Birliği’ne katılan ilk Türk bankası olduğuna vurgu yapıladı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Blockchain, yakın gelecekte bankacılıkta yaygın şekilde kullanılacak”

“Blockchain teknolojisini; güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artırma potansiyeli nedeniyle finans sektörünün ve bankacılığın geleceğini şekillendirecek, yeni bir iş modeli olarak görüyoruz. Henüz blockchain teknolojisi tam olgunlaşmamış olsa da yakın gelecekte bu teknolojinin bankacılık sektöründe çok farklı akışlarda yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum.”

“Bugüne kadar Blockchain ile birçok konsept çalışma yaptık”

Blockchain teknolojisini kullanarak, İş Bankası ve Grup bünyesinde yer alan finansal iştiraklerimiz ile bugüne kadar birçok konsept çalışma gerçekleştirdik. Tüm denemelerimizde, blockchain alanında başarılı çıktılar üretmek için farklı paydaşlarla bir arada çalışmanın ne kadar önemli olduğunu da gördük. Bunun üzerine ilk olarak Türkiye’de blockchain ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Blockchain Türkiye Platformu’na dâhil olduk. Bir yandan, Blockchain Türkiye Platformu üzerinde bankacılık ve finans dikeyinde yürütülen çalışmalara aktif katkı sağlarken, bir yandan da uluslararası arenada devam eden çalışmaları yakınen incelemeye devam ettik.”

“R3’ün küresel Blockchain ağına katılmaktan büyük heyecan duyuyoruz”

“Dünyanın en geniş katılımcı ağına sahip blockchain platformu konumunda bulunan R3’ün küresel blockchain ağına katılmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu platformun bir üyesi olarak, R3’ün Corda platformu üzerinde yürütülen 100’den fazla projeyi yakından inceleme ve R3 üye ağında bulunan 300’den fazla paydaş ile iş birliği ve fikir alışverişi yapma avantajlarından faydalanacağız. Kazanımlarımız ile blockchain alt yapısına entegre olarak geliştireceğimiz hizmetlerimiz ile bu alanda Türkiye’de öncü banka olmayı hedefliyoruz.”

Dünyada kamu ve özel sektörden 300’den fazla katılımcının bulunduğu geniş bir ekosistem üzerinde çalışmalarını yürüten, kurumsal ölçekte blockchain yazılımları geliştiren R3 firması, Corda ismini verdiği blockchain platformu üzerinde yarattığı işbirliği ortamı üzerinden üyelerin blockchain tabanlı uygulamalar geliştirmesini sağlıyor.​

Türk bankaları, Blockchain’de aktif çalışmalar yapıyor

İş Bankası’nın yanı sıra birçok Türk bankası, Blockchain alanında aktif olarak birçok çalışma yürütüyor. Kurumsal şirketlerin Blockchain iş birliği platformu olan Blockchain Türkiye bünyesinde İş Bankası, Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Aktif Bank, DenizBank ve Ziraat Katılım olmak üzere 7 Türk bankası yer alıyor. Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım dahil olmak üzere 6 banka, bir süre önce Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı BiGA’yı faaliyete geçirmişlerdi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Türkiye İş Bankası, 300 üyeli küresel Blockchain platformuna katıldığını açıkladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...