Ünlü derecelendirme kuruluşundan El Salvador açıklaması!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, El Salavador’un Bitcoin’i yasal para birimi haline getirme kararının ardından yayınladığı raporda bankalara uyarılarda bulundu.

Dünyanın en ünlü kredi derecelendirme kuruluşlarından bir olan Fitch Ratings El Salvador’un Bitcoin’i yasal parası yapma kararının ardından uyarılarda bulundu. Ünlü derecelendirme kuruluşu bankacılık sisteminin bu karardan etkilenebileceğini belirtti.

Fitch , Bitcoin’i ülkede yasal para birimi haline getiren bir yasa nedeniyle bankalar için daha büyük riskler içerebileceğini belirtti ve bankalar için kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını düzenleyen kurallara uymamanın daha zor olabileceğini söyledi.

Ajans, 7 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan hareketin “finansal kurumların uluslararası kara para aklama ve terörün finansmanı standartlarını ihlal etme potansiyeli de dahil olmak üzere düzenleyici, finansal ve operasyonel risklerini artıracağını” söyledi.

Fitch, “Bitcoin’in şeffaflık eksikliğinin kara para aklama riskini artırabileceği” göz önüne alındığında, düzenlemelerin Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen küresel standartlara tam olarak uyması gerektiğini söyledi.

El Salvador’un Bitcoin kararı kripto para çevrelerince desteklenirken, geleneksel finans sistemi savunucuları tarafından çeşitli eleştirilere maruz kalıyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, önlerine çıkacak her engeli aşma konusunda kararlı olduklarını vurgulamıştı.

Bukele, geçen hafta Bitcoin kullanımının isteğe bağlı olacağını ve Bitcoin ödemesi alan herkesin bunu otomatik olarak ABD dolarına çevirmeyi seçebileceğini söyledi. Dünya Bankası’na göre, 2019’da gayri safi yurtiçi hasılanın beşte birinin yurtdışından alınan fonlardan elde edildiği El Salvador’da Bitcoin’in kilit nokta olan uluslararası transferler için kullanılabileceğini belirtti.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ünlü derecelendirme kuruluşundan El Salvador açıklaması!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...