Vitalik Buterin’in küçük bir Dogecoin yatırımı ile kazancı inanılmaz

Vitalik Buterin, 25,000 dolarlık Dogecoin yatırımı sonucu ne kadar kazandığını açıkladı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Lex Fridman’ın programına katılarak birçok konuda soruları cevapladı. Buterin burada yaptığı açıklamada, sadece 25,000 dolarlık Dogecoin yatırımı ile 4.3 milyon dolar kazandığını söyledi. DOGE yatırımını ise 2016 yılında yaptığını belirtti.

Ancak buradan elde ettiği tüm kazancı hayır kurumuna bağışladığını belirtiyor.

Dogecoin, Aralık 2013 yılında kurulmuştu. O zaman popüler olan Shiba Inu köpek memesini kullanarak kripto para topluluğunun dikkatini çekmişti. Buterin ise DOGE’u ilk “eğlence coini” olarak nitelendiriyor. Böylece kripto ekosisteminde yeni bir akım oluşmuştu.

Her ne kadar bu kripto paranın sahip olduğu topluluktan etkilendiğini söylese de Buterin’e göre bu yatırım kararlarının arkasında ciddi bir karar yoktu. Şöyle diyor:

“Başlangıçta insanlar çok ciddiye almıyorlardı. Ben de anneme ‘Dogecoin’e 25,000 dolar yatırım yaptığımı nasıl açıklayacağım’ diye düşünürken bulmuştum kendimi. … Bu coinin tek ilginç yanı bir köpek logosunun olması. Ancak tabii sonuç olarak yaptığım en iyi yatırımlardan biri oldu.”

Buterin, Dogecoin fiyatının yıllar boyunca “iyi gittiğini” belirtiyor. Ancak Elon Musk’un bu “meme coin” hakkında konuşmaya başlaması ve spekülasyonlara yol açmasının kendisinin şaşırttığını itiraf ediyor.

2019 yılında Dogecoin topluluğu bir oylama yaptı. Burada projenin en çok arzu edilen hayali CEO’su olarak Elon Musk’ı seçmiştiler. Tam da Dogecoin kurucusunun projesi terk etmesinden dört yıl sonra. Musk da bu olaydan sonra DOGE’a ilgi duymaya başladı. Buterin şöyle diyor:

“2020 yılı sonunda Elon Musk, Dogecoin ile ilgili konuşmaya başladı ve piyasa değeri 50 milyon dolara fırladı. … Birkaç katı arttı.”

Bir günde DOGE fiyatının 0.008 dolardan 0.07 dolara yüzde 775 oranında uçmasını hatırlıyor. Şöyle devam ediyor:

“Hemen birkaç arkadaşımı aradım ve her şeyi bırakmalarını söyledim. DOGE’ların yarısını sattım ve 4.3 milyon dolar aldım. Kazancımı GiveDirectly’ye bağışladım. Bunu yaptıktan birkaç saat sonra fiyat 0.07 dolardan 0.04 dolara düştü.”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Vitalik Buterin’in küçük bir Dogecoin yatırımı ile kazancı inanılmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...