Yuandan Bitcoin fiyatı için iyi haberler var

Yuan (CNY), Eylül ayından bu yana ABD doları karşısındaki en güçsüz gününü yaşadı. Zayıflayan yuanın Bitcoin fiyatında yukarı yönlü bir etki yarattığı belirtiliyor.

Analistler yuandaki düşüşü, Bitcoin’de bir yükselme göstergesi olarak görüyor. Bunun sebebi ise tarihsel veriler. Yuan (CNY), Eylül ayından bu yana ABD doları karşısındaki en güçsüz gününü yaşadı. Salı günü itibariyle 1 ABD doları, 7.16 yuana eşitti. Böylece Çin parası, kümülatif olarak zararlarını, ay başından bugüne yüzde 1.4 ve yılbaşından bugüne de yüzde 2.85’e çıkarmış oldu.

Yuanın dolar karşısında son 8 aydaki en düşük seviyesine ulaşmasının arkasında ise Çin’in Hong Kong için önerdiği güvenlik yasası ve ABD’nin buna verdiği cevap olabileceği belirtiliyor. Bu gerginliğin dolara olan talebi artırdığı görülüyor.

Girişim sermayesi şirketi Placeholder’ın ortağı Chris Burniske konuyla ilgili olarak CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “Çin yuanı ABD doları karşısında zayıflamaya devam ederse, BTC gücünün yuan zayıflığına denk geldiği 2015 ve 2016 yıllarındaki durumları tekrar yaşayabiliriz” yorumunu yaptı.

Bitcoin ve yuan korelasyonu

Yukarıdaki grafik, ABD dolarının CNY karşısında güçlendiği 2015 ve 2016 yıllarında Bitcoin’in de uyumlu bir yükseliş yaşadığını gösteriyor. Hatırlanacağı üzere Çin Merkez Bankası 2015’te Çin yuanının değerini yüzde 3,5 devalüe etmişti. 2015 yılını yuan, ABD doları karşısında yüzde 5.5 değer kaybıyla tamamlarken Bitcoin ise yüzde 34’lük artış görmüştü.

2016’nın başında ise yeni bir devalüasyon dalgası piyasaları adeta şoke etmişti. Bu sene de yuan yüzde 7’lik bir kayıp yaşarken Bitcoin ise yüzde 125’lik müthiş bir yükseliş göstermişti.

Sonuç olarak bu tablo, 2015 ve 2016 yıllarında iki varlık arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Ancak korelasyon mutlaka ikili arasında bir neden-sonuç ilişkisi olacağı anlamına da gelmiyor. İki varlık arasında hiçbir ilişki olmasa da bu korelasyon yaşanabilir.

Bazı analistler ise CNY’nin değerinin düşmesinin ardından Çin’de Bitcoin’e akan daha çok para olduğunu belirtiyor. Örnek olarak Ağustos 2019’da yuan, dolar karşısındaki en düşük seviyelerden birini yakaladığında Bitcoin yüzde 7’lik artış yaşamıştı. Başarılı analist Alex Kruger o dönem Bitcoin’in yundaki düşüşte önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Stack kurucu ortağı Matthew Dibb ise konuyla ilgili “Ticaret savaşları döneminde CNY’den BTC’ye ciddi bir para akışı gördük” dedi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Yuandan Bitcoin fiyatı için iyi haberler var”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...