Yunan Ekonomistten Sert Bitcoin Eleştirisi

Yunan ekonomist Yanis Varoufakis, Bitcoin’in yapısını eleştirdi.

Varoufakis, lider kripto para birimi Bitcoin’in makroekonomik ve makropolitik açılarda çok ama çok önemsiz olduğuna dair görüşünün değişmediğini ve bunun diğer itibari paralara veya varlıklara kıyasla geride kaldığını düşündüğünü vurguladı.

Bitcoin Apolitik Bir Varlık Mı?

Varoufakis birçok Bitcoin eleştirmeninin aksine bunun yasaklanması gerektiğini düşünmüyor. Ünlü ekonomist bunun yerine BTC yatırımcılarının buna istedikleri gibi yatırım yapabileceklerini ve bunun engellenmemesi gerektiğini desteklemekte. Bitcoin işlemlerinin hiçbir zaman ana akım kabule ve itibari paralara rakip olacak seviyeye çıkamayacağını belirten Varoufakis, 2013 yılından beri Bitcoin’i eleştirmekte.

Apolitik bir varlığın veya para biriminin hiçbir zaman başarılı olamayacağını ifade eden Varoufakis, Bitcoin’in bir tarafa sahip olmadığını düşünüyor. Buna karşın aslında Bitcoin yatırımcılarını en çok çeken ikinci faktörün bunun politik duruşu olduğu bilinmekte.

Merkez bankalarının baskılarının arttığı ve sınırsız parasal genişlemenin olağan bir hal aldığı şu günlerde insanlar ekonomik özgürlükleri için BTC’ye akın etmekte. Bu da insanların yerelden çok küresel çapta politik bir duruş sergilediğini gösteriyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Yunan Ekonomistten Sert Bitcoin Eleştirisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...