Zcash’te (ZEC) ilk halving gerçekleşti: Bundan sonra ne olacak?

Zcash’te ilk halving dün gerçekleşti. Blok ödülü, 6.25 ZEC’den 3.125 ZEC’ye indirildi. Halving ile birlikte büyük bir ağ güncellemesi de uygulandı.

Gizlilik odaklı kripto para Zcash’te (ZEC) ilk blok ödülü yarılanması veya İngilizce karşılığı ile halving bugün gerçekleşti. 2016 yılından bu yana piyasada varlığını sürdüren kripto parada blok ödülleri bundan böyle 6.25 ZEC yerine 3.125 ZEC oldu.

Zcash blok zinciri, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi madencilik ödülleri yaklaşık her dört yılda bir yarı yarıya azaltılacak şekilde tasarlandı. Bu, coin’lerin arz fazlalığının yol açtığı olası enflasyonu önlemek ve coin’in değerini korumak için yapılıyor.

Halving ile birlikte neler değişti?

Bu arada Zcash geliştiricileri, ilk halving ile birlikte önemli bir güncellemeyi de yayına aldı. Kripto paranın beşinci büyük güncellemesi olan bu değişiklikle birlikte çok sayıda eleştiri alan “Kurucu Ödülü” mekanizması kaldırıldı. Canopy olarak adlandırılan son güncellemenin öncesinde madencilik ödüllerinin yüzde 20’si kripto parayı geliştiren Electric Coin Company, Zcash Foundation ve Zcash’in ilk kurucuları arasında paylaştırılıyordu. Madenciler yine blok ödüllerinin yüzde 80’ini almaya devam edecekler. Bununla birlikte yeni sistemde yüzde 20’lik dilimin yüzde 8’i üçüncü taraf geliştiricileri desteklemeyi amaçlayan Büyük Hibe Fonu’na gidecek. Yüzde 7’si Electric Coin Company’ye ve yüzde 5’i ise Zcash Foundation’a aktarılacak.

Bir sonraki blok ödülü yarılanması, 2024 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yarılanmada blok ödülleri 3.125’ten 1.5625’e indirilecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Zcash’te (ZEC) ilk halving gerçekleşti: Bundan sonra ne olacak?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...